Uchwała SN ws. 3 m kw. w celi

Nie wiesz gdzie zamieścić swój temat? Jeśli jest niezwiązany z żadnym z utworzonych działów zamieść go właśnie tutaj.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

UchwaŁa SN ws. 3 m kw. w celi

Postautor: Aurelius » 20 paź 2011, 22:25

SN w Izbie Cywilnej podjął uchwałę, ktora odnosi się do sytuacji skazanego/aresztowanego, któremu nie zapewniono przysługujących 3 m kw. w celi. No to więźniowie zyskali potężny oręż w walce o zadośćuczynienie za odbywanie kary w takich warunkach ;)
Trochę znalezionej statystki: Od 2008 r. do sądów wpłynęły 8642 pozwy więźniów. W 232 sprawach zasądzono odszkodowania lub zadośćuczynienia, średnio 2,5 tys. zł na więźnia.

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 18 października 2011 r. - sygn. akt III CZP 25/11
Umieszczenie osoby pozbawionej wolności w celi o powierzchni przypadającej na osadzonego mniejszej niż 3 m2 może stanowić wystarczającą przesłankę stwierdzenia naruszenia jej dóbr osobistych. Odpowiedzialność Skarbu Państwa na podstawie art. 448 k.c. za krzywdę wyrządzoną tym naruszeniem nie zależy od winy.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Wróć do Sprawy różne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość