Wywiad środowiskowy wobec osoby godnej zaufania

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wywiad środowiskowy wobec osoby godnej zaufania

Postautor: amator » 05 gru 2018, 13:13

Witam serdecznie, wpłynął do naszego zespołu wywiad zlecony przez sędziego penitencjarnego na podstawie art.14 kkw wobec przedstawiciela skazanego -osoby godnej zaufania wyznaczonej na podst art.42 kkw.
Miałem nadzieje że sędzia się pomylił i chodziło mu o wywiad wobec skazanego, przeprowadzony ewentualnie z udziałem osoby godnej zaufania. Niestety nie :? , dowiedziałem się w zlecającym sądzie że to jest stała praktyka, zlecili już wiele takich wywiadów i jestem pierwszym kuratorem który ma wątpliwości :shock: . Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, art.14 kkw jest chyba precyzyjny i mówi o zbieraniu informacji wyłącznie wobec osoby skazanej. Jak można to interpretować inaczej? Kuratorzy z tego okręgu może boją się swojego sędziego penitencjarnego i wykonują te wywiady, ja zamierzam odesłać bez wykonania. Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
Awatar użytkownika
amator
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 06 lis 2005, 0:19
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wywiad środowiskowy wobec osoby godnej zaufania

Postautor: debussy » 05 gru 2018, 14:06

Oczywiście tylko informacje dotyczące skazanego. Koniec. Nie żona, nie pokrzywdzony, a tym bardziej nie przedstawiciel skazanego.
Moim zdaniem kuriozum, nie do obrony przepisami. Praktyka całkowicie błędna.

Edit.

Może występować w zleceniu jedynie jako wskazane osobno źródło informacji o skazanym. Nic więcej.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Wywiad środowiskowy wobec osoby godnej zaufania

Postautor: mono » 05 gru 2018, 14:11

Art. 14. § 1. W postępowaniu wykonawczym organ postępowania wykonawczego może zarządzić zebranie informacji dotyczących skazanego. Organ określony w art. 2 pkt 1-5 wykonujący orzeczenie może także zarządzić zebranie informacji dotyczących skazanego w drodze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego.(...)

Nie widzę podstaw do wykonania wywiadu na wskazanej podstawie wobec nie skazanego
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Wywiad środowiskowy wobec osoby godnej zaufania

Postautor: amator » 05 gru 2018, 14:15

Ciesze się że podzielacie moje stanowisko, dziwie się tylko że kuratorzy takie wywiady wykonywali (zdaniem pracownika sądu). Wywiad spakowany wraca już do sądu który go zlecił.
Pozdrawiam

Za ten post autor amator otrzymał podziękowanie od
Deck(05 gru 2018, 22:15)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
amator
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 06 lis 2005, 0:19
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Wywiad środowiskowy wobec osoby godnej zaufania

Postautor: apl. » 06 gru 2018, 12:25

Ha ha ha :lol: :lol: :lol:
a może tak także wywiady zlecać co do adwokatów reprezentujących skazanych.....
taki wywiad byłby przydatny przed dopuszczeniem osoby godnej zaufania do postępowania, jeżeli kwestionuje się jej godność zaufania
Natomiast w wykonawczym 14 określa skazanego, tak naprędce poszperałam w lex (chyba ze ktoś baaardzo rozszesza przepisy :shock: :shock: :shock: ):

1. Wywiad środowiskowy jest formą zbierania informacji dotyczących skazanego, które materializują się następnie w sprawozdaniu organu, który ten wywiad przeprowadził.

Zgodnie z art. 42 § 3 k.k.w. przedstawiciel skazanego może być dopuszczony do udziału w postępowaniu przed sądem. Mowa jest w tym przepisie o przedstawicielu wyznaczonym przez skazanego w trybie art. 42 § 1 k.k.w. Interpretacja przepisu art. 42 § 3 k.k.w. w zw. z art. 42 § 1 k.k.w. prowadzi do wniosku, iż inicjatywa w zakresie ustanowienia przedstawiciela należy wyłącznie do skazanego. Żaden organ wykonawczy nie jest uprawniony do ingerowania w autonomiczną decyzję skazanego, co do wyznaczenia określonej osoby jego przedstawicielem w rozumieniu art. 42 k.k.w. w celu realizacji uprawnień określonych w art. 42 § 2 k.k.w.

W zakresie kompetencji sądu nie znajduje się więc podejmowanie decyzji procesowych w przedmiocie działania we wskazanym zakresie określonej osoby ustanowionej przez skazanego. Jedyne przysługujące sądowi uprawnienie dotyczące aktywności przedstawiciela skazanego sprowadza się do podejmowania decyzji co do dopuszczenia przedstawiciela do udziału w postępowaniu przed sądem. Chodzi tu o toczące się w ramach postępowania wykonawczego postępowanie incydentalne przed sądem, inicjowane wnioskiem osób uprawnionych lub wszczęte z urzędu. W przypadku, gdy decyzja w przedmiocie dopuszczenia do udziału w postępowaniu przed sądem podejmowana jest przez sąd, to na takie postanowienie nie przysługuje zażalenie.


10. Z chwilą dopuszczenia przedstawiciela skazanego do udziału w postępowaniu przed sądem staje się on uczestnikiem tego postępowania. Rodzi to po stronie sądu powinność udzielenia mu w miarę potrzeby informacji o jego uprawnieniach, nawet wówczas, gdy ustawa nie definiuje tego jako obowiązku (art. 16 § 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.).
Jeżeli ustanowiony przez skazanego przedstawiciel nie odpowiada kryteriom określonym w art. 42 § 1 k.k.w., organ wykonujący orzeczenie może uznać umocowanie przedstawiciela, jak też dokonane przez niego czynności, za bezskuteczne (J. Lachowski, Praktyczne aspekty instytucji przedstawiciela skazanego..., s. 5). Stwierdziwszy niespełnienie tych kryteriów, zawiadamia o tym skazanego, ten zaś może kwestionować stanowisko organu, ale tylko w trybie art. 6 § 2 k.k.w.

Za ten post autor apl. otrzymał podziękowanie od
amator(07 gru 2018, 10:08)
Ocena:4%
 
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości