zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: Iwon » 28 mar 2018, 10:22

Witam jestem aplikantem kuratorskim i pełnie również funkcje kuratora społecznego.
Mam pytanie dot. tego czy osoba z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym orzeczonym na podst. art. 42 par. 2 kk może wykonywać prace polegającą na jeździe wózkiem widłowym?
Pytałam swojego patrona jak również w zespole, ale nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi (zdania są podzielone :-) ).
Jak Państwo Kuratorzy podchodzą do wspomnianego tematu?

Mam swoją koncepcje, ale nie chciałabym o niej od razu pisać :-), bo może odpowiedz jest jednak oczywista i nie ma co komplikować sprawy.

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie odpowiedzi i sugestie.
Iwon
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2016, 7:59
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: jazen » 28 mar 2018, 12:39

Witam. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmuje też wózki widłowe( pojazdy niemechanicznie to te , których podstawowym źródłem napędu jest siła mięśni) Obecnie w kk nie ma też mowy o zakazie prowadzenia pojazdów na drogach publicznych , a więc zakaz prowadzenia pojazdów dotyczy także dróg prywatnych itp. Podobnie sytuacja ma się ze skuterami do pojemności 50 ( jeżeli nie mają pedałów jako podstawowej siły napędu - nie są motorowerami). Jednak policjanci różnie stosują się do tego zapisu i b. często uważają taki skuter za motorower - nie wyciągają konsekwencji za jazdę nim ( ale to tak na marginesie).

Za ten post autor jazen otrzymał podziękowania - 2
Iwon(28 mar 2018, 13:13), kropka(28 mar 2018, 15:34)
Ocena:8%
 
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 58
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:57
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: Iwon » 28 mar 2018, 13:13

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Czyli rozumiem, ze wózkiem widłowym po zakładzie pracy również nie może jeździć w takim przypadku.
Co do wózka widłowego jako pojazdu mechanicznego nie mam wątpliwości :-)
Moja wątpliwość dot. sformułowania "w ruchu lądowym" - czy jazda po magazynie jest ruchem lądowym ?

Mnie osobiście wydaje się , że tak ponieważ dzieje się na lądzie, gdzie by tan magazyn nie stał :-), w magazynie odbywa się ruch innych osób i często pojazdów jakimi są inne wózki widłowe. Nie mówiąc już o sytuacji kiedy pracownik wózkiem widłowym wyjeżdża na plac lub parking przy zakładzie.

Ponieważ u mnie w zespole zdania co do jazdy wózkiem widłowym po zakładzie pracy były podzielone zastanawiałam się czy powiedzieć skazanemu, ze nie może jeździć i wziąć na siebie odpowiedzialność , że przekazuje być może nieprawdziwą informację, czy kazać skazanemu zwrócić się do Sądu z zapytaniem w trybie art. 13 &1 kkw celem wyjaśnienia tej wątpliwości.
Iwon
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2016, 7:59
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: jazen » 28 mar 2018, 13:48

Jak najbardziej ma prawo zwrócić się do Sądu o rozstrzygnięcie wątpliwości (art. 13par.1 kkw). Wtedy będzie miał info. na piśmie. Prawo - prawem , ale niestety u nas w kraju każdy przepisy interpretuje wg własnego uznania.

Za ten post autor jazen otrzymał podziękowanie od
Iwon(28 mar 2018, 14:33)
Ocena:4%
 
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 58
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:57
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: VIOLA » 28 mar 2018, 22:57

Komentarze:
1) M.Budyn-Kulik, Komentarz do art. 178a kk ( Lex,Wolters Kluwer) :
Teza 4: Pojazd mechaniczny w ruchu lądowym to każdy pojazd drogowy czy szynowy napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower oraz pojazd szynowy (wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w sprawach o przestępstwa drogowe; uchwała SN z 28.02.1975 r., V KZP 2/74, OSNKW 1975/3–4, poz. 33; także wyrok SN z 25.10.2007 r., III KK 270/07, Prok. i Pr.-wkł. 2008/5, poz. 2). Prowadzenie pojazdu mechanicznego oznacza zgodne z jego konstrukcją wprawienie go w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie (Marek, Komentarz, s. 423–424).
Teza 8: Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, lecz także ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób. Za takie miejsce nie może być uznane podwórko (wyrok SN z 5.05.2009 r., IV KK 432/08, OSNwSK 2009/1, poz. 1068). Trafnie stwierdził SN w postanowieniu z 28.03.2017 r., III KK 472/16, LEX nr 2271447, że: „Przewidziane w art. 178a § 1 k.k. kryterium «ruchu lądowego» należy wiązać nie tyle z formalnym statusem konkretnej drogi, czy też określonego miejsca, lecz z faktyczną dostępnością i rzeczywistym jego wykorzystaniem dla ruchu pojazdów i innych uczestników.

http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/czy-wozkiem-widlowym-mozna-poruszac-sie-po-drodze-publicznej
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: fnaf12 » 21 gru 2023, 12:12

Your comments are more appealing than the pleasure of playing fireboy and watergirl, the most popular game on the market right now that young people like myself are looking for. I've never read anything like this before, but the premise you present is fascinating.
fnaf12
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2023, 6:07
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: gemmalyly » 30 sty 2024, 6:39

Przepisy bezpieczeństwa w miejscu pracy mogą wymagać, aby pracownicy posiadali odpowiednie szkolenia connections i uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Brak wymaganych dokumentów może skutkować zakazem pracy na tym sprzęcie.
gemmalyly
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2023, 10:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: zakaz prowadzenia pojazdów a praca na wózkach widłowych

Postautor: UlaStawska » 31 sty 2024, 21:14

Biura podróży w Polsce mogą skorzystać na integracji https://pl.pogoda.widget.info ze swoimi platformami. Widżet zapewnia, że podróżni otrzymują aktualne informacje o pogodzie dla wybranych miejsc docelowych, przyczyniając się do bardziej płynnego i przyjemnego podróżowania.
UlaStawska
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2023, 14:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości