Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: MaxiKaz73 » 06 sie 2017, 19:06

Witam!
Do zadania poniższych pytań oraz próby rozwiania moich wątpliwości nakłoniło mnie stanowisko Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS z dnia 05.07.2017r. dot. harmonogramów pracy skazanych wykonujących karę ograniczenia wolności oraz kontroli jej wykonywania przez kuratorów. W niektórych sądach mojego okręgu dotychczas, jak się okazuje, nieprawidłowo było to wykonywane, ponieważ harmonogram był równocześnie listą obecności i informacją o wykonywanych godzinach.
Intencją Departamentu jest, jak rozumiem, "ułatwienie" nam kontroli podmiotów, czy nie kombinują ze skazanymi (stąd harmonogram na miesiąc wcześniej).
Pytam się więc, co w przypadku, jeśli kurator uda się, zgodnie z harmonogramem, w danym dniu, w dane miejsce a skazanego tam nie będzie? Z mojej wieloletniej praktyki wynika, że w 99% to kuratorowi zależy bardziej, niż skazanemu. Bardzo często też zakłady nie są w stanie z wyprzedzeniem miesięcznym określić co do dnia, jakie prace będą wykonywane i gdzie ( zależy to od specyfiki prac wykonywanych przez dany zakład - nie prowadzi to do fikcji i papieru dla papieru?), skazani umawiają się i najczęściej się nie zjawiają, przychodzą, gdy im w danym dniu pasuje. Cz wówczas kurator winien składać wniosek? Pisać ponaglenia do skazanego? Wyciągać konsekwencje wobec osoby nadzorującej wykonywanie kow przez skazanych? Czasem mam wrażenie, ze ci ludzie "na górze" żyją w państwie idealnym, w którym skazani z opuszczonymi głowami, wężykiem ustawiają się do wykonywania kow. Życie jest, jak dobrze wiemy, inne.
Chciałbym poznać praktyki, które są stosowane w innych Sądach, w szczególności, co robicie, jeśli skazanego nie ma w wyznaczonym dniu i miejscu (chodzi mi, czy wyciągacie od razu wobec niego konsekwencje, czy stosujecie jedynie jakieś ponaglenia) itd, itp. Chętnie zobaczyłbym również jakieś wzory harmonogramów. Z góry dziękuję.
MaxiKaz73
 
Posty: 9
Rejestracja: 06 sie 2017, 7:15
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: jacek_14 » 07 sie 2017, 23:50

Jak wynika z stanowiska ministerstwa kurator nie posiada uprawnień do kontrolowania podmiotów a tym samym w mojej opinii ten punkt rozporządzenia jest niekonstytucyjny, ale jaki trybunał teraz to rozstrzygnie. I teraz przejdźmy do praktyki np. na moim terenie burmistrz czyli organ właściwy wyznaczył, jako odrębny podmiot sołtysów wsi z imienia i nazwiska i odrębnie każde z sołectw (miał do tego prawo oczywiście tak) i tak oto mam 15 podmiotów i 15 sołtysów, jako osoby nadzorujące plus oczywiście inne podmioty. I dalej wysyłam im skierowanie decyzje z pouczeniem że mają wysyłać mi harmonogram itd itd…, nawet zorganizowałem szkolenie w którym uczestniczyli. Oni wysyłają mi jedynie kontrolkę po wykonaniu pracy bez żadnych planowanych na miesiąc przed informacji. I co ja na to- informuję sołtysa że nie tak... że powinni.. że mają wysyłać harmonogram pracy planowanej a oni na to że od lat tak robią, że się nie da i że wysyłać nie będą. I co im mogę zgodnie z stanowiskiem ministerstwa nic. Kolejny problem: nie wiem kiedy skazany ma przystąpić do pracy, a terenem wykonywania pracy jest całe sołectwo wsi- więc mam codziennie jeździć jak obłąkany po 15 wsiach i sprawdzać czy skazani pracują i gdzie. Nie muszę i nie robię tego gdyż skazanych kontroluję zgodnie z rozporządzeniem: "w miarę potrzeby kontroluje sposób wykonywania przez skazanego kary ograniczenia wolności przez wizyty w miejscu pracy, a także sprawdza prawidłowość wywiązywania się przez skazanego z nałożonych na niego obowiązków" co nie ma charakteru obligatoryjnego i brak określonej częstotliwości tym samym w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości po analizie dokumentacji lub zgłoszeniu ww. czynność wykonuję. I teraz w mojej opinii rzecz najważniejsza sąd określa np. 1 miesiąc 30 godzin i skazany zadeklaruje ze wykona karę w 3 dni po 10 godzin następnie po godzinie pracy podaje, że to dla niego zbyt duże obciążenie i będzie wykonywał 30 dni po godzinie. Kto ma prawo go za to dyscyplinować kurator… w mojej opinii nie. Sąd orzekł 30 godzin w 1 miesiąc, a zatem rozbieżność pomiędzy harmonogramem planowanym a wykonywaną karą nie może być powodem do wnoszenia o karę zastępczą. Wracając do sedna sprawy jeżeli stwierdzimy że osoba nadzorująca łamie przepisy prawa i oświadcza, że skazany wykonuje karę a on w pracy był nieobecny po prostu zawiadamiamy sąd i prokuraturę. I na koniec: Mój wywód stanowi, że przepisy zawierają wady, a tu pole do popisu dla KRK a może nawet RPO. Dlaczego tak się dzieje bo nikt nas tu na dole nie pyta jak to w praktyce wykonać będzie trzeba.

Za ten post autor jacek_14 otrzymał podziękowania - 2
lucinda(21 wrz 2017, 17:37), margorita(08 sie 2017, 10:40)
Ocena:8%
 
Awatar użytkownika
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 109 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: Morfeus2010 » 08 sie 2017, 18:36

PiS mo MS nie jest źródłem prawa!!!!!!!

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: jacek_14 » 08 sie 2017, 19:29

A kurator nie jest uprawnionym organem do kontroli funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Chyba że się mylę wówczas proszę o wskazanie podstawy prawnej oczywiście mamy prawo żądać pomocy w wykonywaniu orzeczeń art 9 pkt 5 ustawy o kuratorach, użycie słowa kontrola jest w mojej opinii nadużyciem. Takie jest także stanowisko tego samego ministerstwa, które wydało nasze rozporządzenie. Jednocześnie zgadzam się że stanowisko ms nie jest źródłem prawa, ale może być interpretacją prawa, wiec oczekuje na zmianę naszego rozporządzenia. W swojej pracy skutecznie podpierałem się stanowiskiem ministerstwa aby uzyskać wykonanie niejasnych przepisów.
Awatar użytkownika
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 109 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: MaxiKaz73 » 08 sie 2017, 19:58

Czyli, jak rozumiem w Waszych zespołach, nie zamierzacie stosować w praktyce stanowiska MS?
MaxiKaz73
 
Posty: 9
Rejestracja: 06 sie 2017, 7:15
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: spawacz » 08 sie 2017, 21:11

Nabraliśmy wody w usta. Udajemy, póki co, że stanowisko to....tylko stanowisko. Nasze harmonogramy, które otrzymujemy od podmiotów nie zawierają przepracowanych godzin w poszczególnych dniach (tzn, grafik pracy). Dostajemy inf. ile godzin zrobione w całym miesiącu i tyle. Traktujemy, że to podmiot prowadzi "ewidencję", którą przechowuje/gromadzi w swoich dokumentach. Tak było od lat i nikt nigdy nie miał żadnych uwag..... Natomiast wszystko działa w dwie strony. W tym roku pojawił się problem z zakładem komunalnym, który zapytał się nas gdzie są skazani w ilości deklarowanej na początku roku? My mamy zwiększać wymagania wobec podmiotów a po naszej stronie są nieścisłości. Ogólnie atmosfera zrobiła się gęsta. Zastanawia mnie co innego. Kto jest autorem tego stanowiska? Czy nowy już Pan naczelnik - nasz były kolega z KRK czy może jeszcze poprzednicy? Na KRK już nie liczę. Liczę jeszcze na naszych kuratorów w MS, którzy faktycznie okażą się praktykami a nie teoretykami bez wyobraźni.... Myślę, że zmian w rozporządzeniu nie będzie żadnych, natomiast być może MS obarczy nas wytycznymi do których już trzeba będzie się stosować.

Za ten post autor spawacz otrzymał podziękowanie od
MaxiKaz73(08 sie 2017, 21:21)
Ocena:4%
 
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: Martinov » 05 wrz 2017, 10:24

Pytam się więc, co w przypadku, jeśli kurator uda się, zgodnie z harmonogramem, w danym dniu, w dane miejsce a skazanego tam nie będzie?

No właśnie w praktyce nic, jeśli tylko tenże skazany wykona karę w danym miesiącu zgodnie z orzeczeniem Sądu.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: babajaga » 05 wrz 2017, 20:46

A u nas z tym nie ma problemu.
Skazany się stawia u kuratora, jest pouczony, kurator wyznacza decyzją datę i miejsce i rodzaj pracy, papiery są wysyłane do podmiotu, następnie skazany udaje się do podmiotu a tam jest przeszkolony w zakresie bhp i itd., w podmiocie wyznaczona osoba ustala ze skazanym harmonogram pracy (albo na 1 miesiąc , albo na 2 a nawet czasami na cały wymiar kary- zależy to od zdolności osób w podmiotach i chęci) , skazany otrzymuje do rąk własnych kopię sporządzonego harmonogramu, na oryginale się podpisuje -że otrzymał, sam oryginał harmonogramu jest przekazywany kuratorowi i wkładany do teczki kkow, ale co najważniejsze harmonogram musi do nas wpłynąć przed faktycznym wykonywaniem kary, podmiot ma dla siebie kopię harmonogramu, patem skazany stawia się w podmiocie zgodnie z terminami wyznaczonymi w harmonogramie (w konkretne dni i godziny) a podmiot po zakończeniu każdego miesięcznego cyklu informuje kuratora pisemnie: w jakich dniach pracował, czy robił ok czy nie ok, czy zgodnie z harmonogramem i ile godzin wykonał, albo czy nie stawił się
Kurator kontroluje podmiot co miesiąc na podstawie nadsyłanych harmonogramów i pisemnych informacji dot. wykonanych godzin oraz udając się w teren - po prostu udaje się w dniach i w godzinach ujętych w nadesłanym harmonogramie i zazwyczaj ... Kowalskiego zastaje, a jak nie to rusza procedura (telefony, wezwania a nawet jazda w teren do domu skazanego).
W moim zespole taka praktyka jest od kilku już lat, wiele szkoleń podmiotów nas to kosztowało, ale było warto, teraz kara kkow jest dla nas czystą przyjemnością,.....;p
każdy podmiot prowadzi własne ewidencje i listy obecności, nie otrzymuje od nas żadnych odpisów wyroków czy postanowień, dostaje tylko nasze kuratorskie pisma, co roku przesyła dodatkowo kierownikowi zespołu zbiorcze zestawienie osób kierowanych do niego z wyłączeniem ile godzin mieli do wykonania i ile faktycznie wykonali.
pozdrawiam
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: babajaga » 05 wrz 2017, 20:51

dodam, iż wszystko zależy od zaangażowania i dobrego przeszkolenia osób w podmiotach, to jest gwarancja efektywnej pracy kuratora, skazani nie zawsze dadzą się przekonać do wykonywania kary, ale jak jest dobrze wypracowana procedura to nawet niewykonywanie kary przez Kowalskiego tak mocno nie boli... ;)
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: debussy » 06 wrz 2017, 8:51

Można tylko pogratulować.

Czy tak samo wygląda sprawa z urzędami gmin, gdzie skazani i ukarani często wykonują karę na rzecz poszczególnych sołectw i to pod kierunkiem sołtysów. Czy szkoliliście także sołtysów, czy tylko osoby odpowiedzialne w urzędzie gminy? Jak w takim wypadku wygląda kontrola tej kary?

Pozdrawiam.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: Martinov » 06 wrz 2017, 16:54

Kowalskiego zastaje, a jak nie to rusza procedura (telefony, wezwania a nawet jazda w teren do domu skazanego).

No tak, tylko w jakim celu? Skoro nie zgłosił się we wskazanym w harmonogramie terminie, to i tak już go naruszył i jest po fakcie... Pytanie było też o konsekwencje takiego "naruszenia"?
Mam też wątpliwości, czy takie "przekonywanie" i "namawianie" do wykonywania kary, powinno być naszą misją... Trudno oprzeć się wrażeniu, że wg. wizji ministerstwa szwankujące dotychczas kow to wina małego zaangażowania kuratorów.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: babajaga » 06 wrz 2017, 17:49

już nie praktykujemy od około roku kierowania do sołtysów, sołtysi, pomimo licznych szkoleń, pism, itd., nie chcieli podporządkować się naszym kuratorskim wymogom, co powodowało znaczne konflikty na linii sołtys - kurator - sąd, skazani są zatem od roku kierowani do najbliższych ich miejscu zamieszkania urzędów gmin i tam wykonują kary, są o tym informowani już na pierwszej rozmowie z kuratorem i godzą się na dojazd do miejsca wykonywania kary;

raz w roku robimy szkolenie dla wyznaczonych osób w podmiotach, często do nich dzwonimy i uwrażliwiamy ich na to aby nie dyskutowali niepotrzebnie ze skazanymi, od tego jest kurator, a tylko bardzo skrupulatnie odnotowywali ich wykonywane faktycznie godziny pracy; zasadą jest u nas to, iż kiedy Kowalski zaczyna w podmiocie marudzić i dyskutować jest niezwłocznie odsyłany do kuratora, to działa bardzo dobrze, mniej Kowalskich się buntuje ;)

jeśli chodzi o pytanie Martinov --- nie wiem jak kolega ale ja nigdy nie napiszę wniosku o orzeczenie kary zastępczej, gdy nie mam pewności, iż Kowalski nie zgłosił się w terminie do podmiotu bo nie chciał a nie np. nie mógł, już wiele razy miałam sytuację nagłego pogorszenia stanu zdrowia skazanego (udary, zawały, itd.), awaryjnej sytuacji rodzinnej (rozwolnienie u dzieci); ja stosuję metodę - gdy skazany usprawiedliwi niestawiennictwo - zmiany terminu rozpoczęcia wykonywania kary, wydaję nową decyzję zmieniającą termin, wysyłam ją podmiotowi i skazanemu, i czekam aż Kowalski zacznie wykonywać kare zgodnie z nowym terminem, myślę że to bardziej ludzkie podejście do sprawy niż pisanie wniosku zza biurka, pozdrawiam

im mniej
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: ulka » 06 wrz 2017, 21:24

Mam pytanie do babajaga; ile średnio spraw kow i psu prowadzi u was każdy kurator ? Z iloma podmiotami współpracujecie? Jakie macie średnie obciążenie na kuratora wszystkimi sprawami ?

Za ten post autor ulka otrzymał podziękowanie od
kaktus(07 wrz 2017, 7:50)
Ocena:4%
 
ulka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 174
Rejestracja: 30 mar 2012, 1:35
Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: babajaga » 07 wrz 2017, 14:22

dlaczego padło pytanie o średnie obciążenie i jakie to ma znaczenie do poruszanej kwestii organizacji pracy kuratora przy wykonywaniu kar Kkow? ,
Jestem kuratorem od ok. 15 lat, 3-4 lata temu miałam obciążenie o wiele, wiele większe od obecnego (chodzi o ilość spraw a nie nakład pracy na sprawę) ale system wykonywania kary Kkow był u nas bardzo podobny do obecnego, były już harmonogramy, pisma i szkolenia, i w sumie samych spraw Kkow też nie było mało, nie było co prawda obowiązku kontroli podmiotu ale i tak ja osobiście robiąc teren czasami odwiedzałam skazanych w trakcie odróbek, robiłam z tego notatki, co w tym dziwnego?

ulka- wyjaśnij mi jaki cel jest podawania mojego obciążenia i mojego całego zespołu?
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: Peu » 07 wrz 2017, 19:43

"kowalskiego zastaje, a jak nie to rusza procedura (telefony, wezwania a nawet jazda w teren do domu skazanego)."

Ja bym się tak daleko nie posuwał do odwiedzin w domu. A jak skazany wypali, że kurator bezpodstawnie nachodzi go w domu? Bo dozoru nie ma przecież orzeczonego. Sąd nie zlecił wywiadu...
To tak samo jak jedziemy na wywiad pod wskazany przez Sąd adres. Tam się dowiadujemy że zainteresowany mieszka pod adresem B. Nie mamy prawa tam iść bez zlecenia Sądu. Idziemy na własną odpowiedzialność. Jak cos sie stanie to usłyszymy "a kto ci tam kazał iść, przecież miałeś zlecenie pod inny adres"...
Peu
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 25 sty 2010, 22:34
Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość