Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: Katarzynka89 » 08 sty 2016, 18:21

Witam wszystkich :smile:
Chciałam zapytać o Waszą praktykę prowadzenia postępowania wykonawczego w sytuacji kary ograniczenia wolności w sytuacji gdy skazany przedstawi oświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jego niepełnosprawność istnieje od jego 17 roku życia, powstała w wyniku operacji, którą przeszedł w związku z chorobą nowotworową. Wynika z niego, że jest zdolny do wykonywania lekkiej pracy, w zakładach pracy chronionej. Dodam, że nie mamy takiego zakładu w katalogu miejsc, w których może być wykonywana KOW. Skazany co prawda nie zgłaszał żadnych problemów dotyczących wykonywania KOW, stwierdził, że jest zdolny z uwagi na stan zdrowia do jej wykonania. Karze poddał się dobrowolnie, sam o nią wnosił. Cóż wobec tego - zlekceważyć orzeczenie o niepełnosprawności, skoro skazany nie zgłasza problemów? Uzgodnić w miejscu wykonywania przez niego KOW, aby przypisali mu lekką pracę fizyczną? Pytałam koleżanki z mojego ZKSS, ale stwierdziła, że należy zignorować to orzeczenie, ponieważ jeśli skazany był zdolny do popełnienia przestępstwa (art. 178a § 1 k.k.) to jest również zdolny do wykonania kary. Nie jestem przekonana co do jej stanowiska. Być może należałoby wzbogacić listę naszych podmiotów o zakład pracy chronionej? lecz to potrwa, a skazany chce wykonywać KOW już teraz...
Pomocy :smile:
Katarzynka89
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2015, 10:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: Martinov » 12 sty 2016, 20:16

Jeśli chodzi o mnie, praktyka jest taka - jeśli sam skazany na wstępnej rozmowie oświadcza, że jest zdolny do wykonania kary, to go kieruję. Jeśli stwierdza, że jej nie będzie w stanie wykonywać, piszę o zawieszenie postępowania - w moim Sądzie także nie ma podmiotów, gdzie można wykonywać pracę w warunkach chronionych.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: Katarzynka89 » 12 sty 2016, 20:35

Dzięki za pomoc :) skierowałam go do wykonywania KOW, wedle jego oświadczenia, że jest zdolny ze względu na stan zdrowia do jej wykonania.
Katarzynka89
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2015, 10:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: debussy » 13 sty 2016, 1:55

Martinov pisze:Jeśli stwierdza, że jej nie będzie w stanie wykonywać, piszę o zawieszenie postępowania


Jeżeli skazany bądź ukarany po stawieniu się w zespole zgłasza problemy zdrowotne i przedstawia na to dokumenty (lub jeżeli nie ma dokumentów, ale jego stan fizyczny wskazuje na takie problemy), to u nas w takim przypadku kierujemy takiego klienta do biegłego (podpis sędziego). Dopiero na podstawie opinii biegłego bądź piszemy wniosek o zawieszenie, bądź kierujemy go do pracy. W decyzji wskazujemy zakładowi pracy, by zapewnił klientowi pracę odpowiednią do stanu jego zdrowia. Nie chodzi tu jednak o zakład pracy chronionej...
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: ksb » 13 sty 2016, 11:59

A na jakiej podstawie kurator kieruje do biegłego?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: debussy » 13 sty 2016, 12:17

Moja wina, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Wypracowaliśmy taką praktykę, że akta przekazuję do sędziego z notatką dotyczącą moich wątpliwości odnośnie stanu zdrowia klienta, a sędzia na tej podstawie powołuje biegłego.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Umiarkowany stopień niepełnosprawności a wykonywanie KOW

Postautor: Martinov » 13 sty 2016, 13:15

Ja piszę o sytuacji opisanej przez Katarzynkę89 - skazany przedstawia orzeczenie, z którego wynika, iż jest zdolny do wykonywania pracy tylko w warunkach pracy chronionej. W rejonie nie ma podmiotów, gdzie można wykonywać pracę w takich warunkach, więc skazany nie może wykonać kary. Stąd wniosek o zwieszenie. W razie wątpliwości, Sąd zawsze może powołać biegłego.
Jeśli natomiast sam skazany oświadcza, że jest zdolny do wykonania kary ( np. stan zdrowia od wydania orzeczenia poprawił się ), ja kieruję go do podmiotu.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron