zaliczenie kpw na poczet kow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: BBG » 04 sty 2016, 13:26

Skazany na karę 2 miesięcy ograniczenia wolności po 20 h miesięcznie, itd. Na podstawie art. 63 par 1 k.k. zaliczono mu 1 dzień rzeczywistego pozbawienia wolności, przyjmując, że odpowiada 2 dniom ograniczenia wolności.
Ile faktycznie skazany ma odpracować godzin?

Uwaga moderatora: ultima
Temat przeniosłam do właściwego działu.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: VIOLA » 04 sty 2016, 15:39

"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."

Za ten post autor VIOLA otrzymał podziękowanie od
BBG(04 sty 2016, 15:55)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: Kaberka » 04 sty 2016, 20:07

Matematyka stosowana :-D
Kaberka
 
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:15
Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: amarian » 04 sty 2016, 20:26

Tyle ile ma w wyroku. To, że mu zaliczono 2 dni ograniczenia wolności nie zmniejsza mu kary przecież ma pracować 20 h /m-c a nie co dziennie. Czyli 30 dni w miesiącu - 2 i tak ma 20 h odpracować. A jeśli skazany chce to z 13 kkw niech pyta Sąd.
amarian
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 105
Rejestracja: 17 mar 2015, 22:37
Podziękował : 29 razy
Otrzymał podziękowań: 123 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: BBG » 04 sty 2016, 23:10

Rozważałem obie opcje, czyli matma przez duże M, z której to wyliczyłem, że trzeba odjąć 80 minut, ale to co pisze amarian też mnie nurtowało, aczkolwiek nie jestem do końca przekonany. Stwierdzenie "zaliczono mu..." powinno sugerować, że część kary wykonał, przez co powinna ona ulec zmniejszeniu, a z tego wynika, że jest wręcz przeciwnie - na wykonanie 20 h prac ma nie dłuuugie 30, ale tylko 28 dni. O ile przy jednym dniu w ZK nie widać tej różnicy, tak przy większej ilości może być problem :drap: .
Stąd mój post.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: morphine » 05 sty 2016, 9:39

U nas w SR piszemy wnioski z art. 13 kkw i nie "bawimy" się w wyliczenia. Sąd wylicza w formie postanowienia. Powodów jest przynajmniej dwa dla którego tego nie robię:
- szkoda czasu
- nie jestem przekonany czy mam takie uprawnienia, a po co ponosić odpowiedzialność, że się źle wyliczyło.

Za ten post autor morphine otrzymał podziękowania - 2
apl.(20 sty 2016, 10:06), ksb(06 sty 2016, 12:25)
Ocena:8%
 
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: debussy » 05 sty 2016, 10:24

Tak tylko dodam, że w starym kodeksie z 1969 r. był przepis:
Art. 83
§ 1. Na poczet kary pozbawienia wolności zalicza się z mocy prawa okres tymczasowego aresztowania.
§ 2. Na poczet kary ograniczenia wolności sąd zalicza okres tymczasowego aresztowania, przy czym jeden dzień aresztu odpowiada dwom dniom ograniczenia wolności; okres ograniczenia wolności, o który zmniejsza się karę pozostałą do odbycia, zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

W komentarzy Stefańskiego zawarto stwierdzenie, że "takie rozwiązanie powinno być również praktykowane pod rządami obowiązującego KK, gdyż jest zgodne z zasadą wymierzania kary ograniczenia wolności i określania ciężarów z nią związanych w skali miesięcy i lat (zob. art. 34 § 1 KK), a przy tym jest ono korzystne dla sprawcy".
Z tego wynika, że w Waszym przypadku ten cały miesiąc powinien być mu darowany. Pozdrawiam.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: Becia » 05 sty 2016, 10:58

Zgodnie z art. 12c kkw - miesiąc ma 30 dni, tak się tez dawniej przyjmowało. Jeżeli skazany ma do wykonania 20 godzin w miesiącu to 20 godzin podzielone przez 30 dni w miesiącu daje nam 0,66 godziny w ciągu jednego dnia. To mnożymy przez 2 zaliczone dni. Wynik - skazany ma zaliczone 1,33 godziny. Jeżeli mamy ochotę i chce nam się to możemy takie wyliczenia robić na minuty. My i nasi sędziowie mamy taki sam sposób liczenia - na godziny.
Becia
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 mar 2006, 19:47
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: debussy » 05 sty 2016, 11:17

Wydaje mi się, iż lepiej stosować rozwiązania, które mają jakiekolwiek oparcie w przepisach lub doktrynie. Dokonywanie przeliczników czy bawienie się w ułamki w przypadku kary ograniczenia wolności z K.K. nie ma żadnych podstaw (choć może wydawać się logiczne).
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: BBG » 05 sty 2016, 12:32

morphine pisze:U nas w SR piszemy wnioski z art. 13 kkw i nie "bawimy" się w wyliczenia. Sąd wylicza w formie postanowienia. Powodów jest przynajmniej dwa dla którego tego nie robię:
- szkoda czasu
- nie jestem przekonany czy mam takie uprawnienia, a po co ponosić odpowiedzialność, że się źle wyliczyło.
Becia pisze:Zgodnie z art. 12c kkw - miesiąc ma 30 dni, tak się tez dawniej przyjmowało. Jeżeli skazany ma do wykonania 20 godzin w miesiącu to 20 godzin podzielone przez 30 dni w miesiącu daje nam 0,66 godziny w ciągu jednego dnia. To mnożymy przez 2 zaliczone dni. Wynik - skazany ma zaliczone 1,33 godziny. Jeżeli mamy ochotę i chce nam się to możemy takie wyliczenia robić na minuty. My i nasi sędziowie mamy taki sam sposób liczenia - na godziny.

debussy pisze:Wydaje mi się, iż lepiej stosować rozwiązania, które mają jakiekolwiek oparcie w przepisach lub doktrynie. Dokonywanie przeliczników czy bawienie się w ułamki w przypadku kary ograniczenia wolności z K.K. nie ma żadnych podstaw (choć może wydawać się logiczne).

debussy pisze:Tak tylko dodam, że w starym kodeksie z 1969 r. był przepis:
Art. 83
§ 1. Na poczet kary pozbawienia wolności zalicza się z mocy prawa okres tymczasowego aresztowania.
§ 2. Na poczet kary ograniczenia wolności sąd zalicza okres tymczasowego aresztowania, przy czym jeden dzień aresztu odpowiada dwom dniom ograniczenia wolności; okres ograniczenia wolności, o który zmniejsza się karę pozostałą do odbycia, zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

W komentarzy Stefańskiego zawarto stwierdzenie, że "takie rozwiązanie powinno być również praktykowane pod rządami obowiązującego KK, gdyż jest zgodne z zasadą wymierzania kary ograniczenia wolności i określania ciężarów z nią związanych w skali miesięcy i lat (zob. art. 34 § 1 KK), a przy tym jest ono korzystne dla sprawcy".
Z tego wynika, że w Waszym przypadku ten cały miesiąc powinien być mu darowany. Pozdrawiam.

amarian pisze:Tyle ile ma w wyroku. To, że mu zaliczono 2 dni ograniczenia wolności nie zmniejsza mu kary przecież ma pracować 20 h /m-c a nie co dziennie. Czyli 30 dni w miesiącu - 2 i tak ma 20 h odpracować. A jeśli skazany chce to z 13 kkw niech pyta Sąd.

Na przykładzie powyższych cytatów widać, że brak konkretnego zapisu w przepisach powoduje, iż każdy sobie rzepkę skrobie.
W skrócie:
1) kuratorzy nie liczą, wyliczy sąd,
2) liczy kurator,
3) liczenie w ogóle nie wchodzi w grę,
4) zaokrąglenie do 1 m-ca,
5) skrócenie kary poprzez wykonanie przez skazanego pracy w wymiarze 20 godzin, ale ma na to o dwa dni krócej
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: lucinda » 05 sty 2016, 13:19

U nas również od zawsze i nadal nalicza sędzia, nie kurator.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: Aurelius » 08 sty 2016, 1:36

Dla mnie nie ma żadnych wątpliwości, że przy zaliczaniu na poczet kary o.w. okresu rzeczywistego pozbawienia wolności, zmniejszeniu ulega również określony godzinowy wymiar obowiązku pracy społecznej. Wynika to wprost z art. 35 p. 1 k.k. - Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym. I tak też to brzmi w samej sentencji wyroku. Skoro ktoś ma określony do wykonania wymiar pracy społecznej w stosunku miesięcznym, a sama kara ulega odpowiednio skróceniu o okres rzeczywistego pozbawienia wolności, to nie pozostaje to bez znaczenia również dla tego określonego wymiaru pracy w tymże stosunku miesięcznym, bo z miesiąca kary robi nam się np. 26 dni. Traci nam się po prostu w jednym miesiącu, w którym dokonane jest zaliczenie, stosunek miesięczny. To samo dotyczy się kary o.w. z obowiązkiem potrąceń, gdzie ilość procentów potrącenia także określa się w stosunku miesięcznym. Jeśli jest zaliczenie na poczet kary o.w. i w skutek tego zamiast miesiąca kary, mamy te np. 26 dni, to nie można oczekiwać, że zostanie dokonane określone pełne potrącenie od kwoty wynagrodzenia, którą skazany uzyskuje w wyniku przepracowania pełnego miesiąca. W ogóle niektórzy komentatorzy, np. Postulski, stoją nawet na stanowisku, że jeśli skazany wykona w całości określony wymiar pracy społecznej, to nie ma już możliwości orzeczenia kary zastępczej. Łączą w ten sposób określony wymiar godzin pracy społecznej ściśle z wymiarem kary. I tak często jest w praktyce orzeczniczej sądów w sytuacji, kiedy kara zastępcza jest np. już orzekana po upływie wymiaru kary. Podstawę do określenia, w jakim wymiarze kara została wykonana stanowi ilość odpracowanych godzin pracy społecznej, a pozostały ustalony w ten sposób niewykonany wymiar kary podlega zamianie na karę zastępczą. Podobna jest sytuacja, jeśli do orzeczenia kary dochodzi jeszcze w okresie trwania kary. Nie spotkałem się z sytuacją, aby skazanemu np. na karą 12 miesięcy po 20 godzin, przy odpracowaniu tylko 40 godzin, sąd wymierzył karę 30 dni tylko dlatego, że o karze zastępczej orzekał dokładnie w 10 miesiącu kary ograniczenia wolności, licząc od daty przystąpienia skazanego do pracy, a więc za podstawę obliczenia wymiaru kary zastępczej, miałby przyjąć 2 miesiące kary o.w., które pozostały do końca kary. Zawsze w takim przypadku zamianie na karę zastępczą będzie podlegać 10 miesięcy ograniczenia wolności, bo sąd przyjmuje, że jeśli skazany odpracował 2 x 20 godzin, to wykonał 2 miesiące kary. Kończąc, to prawidłowe skierowanie przykładowo takiej kary 6 miesięcy o.w. w wymiarze 20 godzin, gdzie doszło do zaliczenia 2 dni p.w. powinno wyglądać tak, że do wykonania kieruje się karę 5 miesięcy o.w. po 20 godzin pracy w stosunku miesięcznym i 17 godzin pracy przez (lub w okresie) 26 dni. Oczywiście również stoję na stanowisku, że nie mamy uprawnień i kompetencji do samodzielnego zaliczania. W praktyce jednak różnie z tym bywa.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek

Za ten post autor Aurelius otrzymał podziękowanie od
morphine(08 sty 2016, 12:27)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: debussy » 08 sty 2016, 11:56

Aurelius pisze:Kończąc, to prawidłowe skierowanie przykładowo takiej kary 6 miesięcy o.w. w wymiarze 20 godzin, gdzie doszło do zaliczenia 2 dni p.w. powinno wyglądać tak, że do wykonania kieruje się karę 5 miesięcy o.w. po 20 godzin pracy w stosunku miesięcznym i 17 godzin pracy przez (lub w okresie) 26 dni.


Z całym szacunkiem, ale nie zgadzam się z tym stanowiskiem. W naszej pracy powinniśmy się opierać przede wszystkim na przepisach, ewentualnie komentarzach, orzecznictwie. Nasze decyzje winny mieć zawsze jakiejkolwiek umocowanie. Dla własnego bezpieczeństwa, ale głównie ze względu na zasadę praworządności. Jak wspomniałem dokonywanie przeliczników czy stosowanie ułamków w przypadku kary ograniczenia wolności z K.K. nie ma żadnych podstaw. Inaczej zaokrąglanie zaliczonej kary w górę do pełnego miesiąca. Wspominał o tym zarówno wcześniejszy kodeks karny (i to wprost), jak również komentarze:
1. wspomniany Stefański: "takie rozwiązanie powinno być również praktykowane pod rządami obowiązującego KK, gdyż jest zgodne z zasadą wymierzania kary ograniczenia wolności i określania ciężarów z nią związanych w skali miesięcy i lat (zob. art. 34 § 1 KK), a przy tym jest ono korzystne dla sprawcy";
2. Zawłocki: "Konsekwentnie więc w sytuacji, gdy po zaliczeniu okresu rzeczywistego pozbawienia wolności na poczet orzeczonej kary ograniczenia wolności, wymiar tej kary wyrażony jest w miesiącach i dniach, to - ze względu na możliwość orzekania jej jedynie w miesiącach - należy dokonać jej zaokrąglenia "w górę" do pełnego miesiąca ograniczenia wolności";
3. Kaczmarek: "Zaliczanie okresu rzeczywistego pozbawienia wolności na poczet orzeczonej kary następuje według reguł określonych w art. 63 § 1 KK. Zgodnie z tym przepisem, jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jest równy jednemu dniowi kary pozbawienia wolności, dwóm dniom kary ograniczenia wolności oraz dwóm stawkom dziennym grzywny, przy czym każdy niepełny dzień rzeczywistego pozbawienia wolności podlega zaokrągleniu do pełnego dnia „w górę”. W przypadku orzeczenia kary ograniczenia wolności, której wymiar wyrażony jest w miesiącach, przeliczony okres rzeczywistego pozbawienia wolności ulega zaokrągleniu w górę do pełnego miesiąca ograniczenia wolności";
4. tak też V. Konarska-Wrzosek, Dyrektywy wyboru kary w polskim ustawodawstwie karnym, Toruń 2002, s. 62 i n.

I powiem więcej. Nie widzę powodów, dla których to nie my powinniśmy dokonywać takich decyzji, skoro jesteśmy "uzbrojeni" w podstawy prawne i działamy w granicach prawa, a jesteśmy samodzielnym organem wykonawczym. Z tego względu rozumiem Sądy, które odmawiają rozstrzygania wątpliwości (bo takich być nie powinno). To Sąd zaliczył faktyczne zatrzymanie lub areszt i wskazał w jakim zakresie. My na bazie przytoczonej wykładni dokonujemy jedynie "czynności technicznej", zaliczając skazanemu w górę do pełnego miesiąca. Można się z tym zgadzać, bądź nie, ale ma to umocowanie, na które możemy się oprzeć w razie ewentualnych zastrzeżeń. Pozdrawiam.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."

Za ten post autor debussy otrzymał podziękowanie od
morphine(08 sty 2016, 12:27)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: Aurelius » 08 sty 2016, 22:58

Debussy, to mam rozumieć, że jeśli na gruncie k.k. orzeczono karę o.w. w wymiarze 1 miesiąca z obowiązkiem 20 godzin, a skazany do sprawy był zatrzymany np. 1 dzień, to takiej kary nie powinno się kierować w ogóle do wykonania w myśl tego co piszesz? A to jest w obecnym stanie prawnym tylko jedna z czterech możliwych form kary o.w. I dalej idąc, czy jeśli orzeczono karę o.w. w wymiarze 1 miesiąca z obowiązkiem pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego i w sprawie było zatrzymanie, to również taka kara nie będzie podlegała wykonaniu, ponieważ zaliczenie tego 1 dnia rzeczywistego pozbawienia wolności należy dokonać w górę do pełnego miesiąca, bo karę o.w. orzeka się w miesiącach i latach? Zauważ, że karę pozbawienia wolności z k.k. podobnie, jak karę ograniczenia wolności również orzeka się w miesiącach i latach i nie stoi to na przeszkodzie, aby przy kierowaniu kary p.w. do wykonania dokonywać przeliczeń z dokładnością co do dnia, zachowując zasadę korzyści dla skazanego przy zaokrąglaniu. I nikt tutaj nie mówi o ułamkach. Nie zamierzam polemizować z komentatorami, których przywołałeś, bo nie czuję się kompetentny. Lecz proszę znajdź mi przykład z orzecznictwa, który by w podobnym tonie traktował to zagadnienie. Czy u Ciebie Sąd w ten sposób zalicza karę o.w.? No i na koniec to zastanawia mnie, że gdyby przyjąć, że zaliczamy zawsze do pełnego miesiąca w górę, bo karę o.w. orzeka się w miesiącach i latach, a nie w dniach, czy tygodniach, to wymiar kar zastępczych w zależności od wymiaru kary o.w. powinien wynosić tylko odpowiednio 15 dni, 30 dni, 45 dni, 60 dni, 75 dni, 90 dni itd.

Co do dokonywania zaliczeń, to zgadzam się, że jest to czynność techniczna, jednakże nie leży w zakresie naszego działania i milczą na ten temat przepisy ustawowe, jak i szczegółowe przepisy wykonawcze.

Edit (10.01.): dodam tylko w kwestii uzupełnienia, że interpretacja o zaliczaniu rzeczywistego pozbawienia wolności przy karze o.w. do pełnego miesiąca w górę była, jak najbardziej właściwa, ale właśnie pod rządami K.K. z 1969, bo było to umocowane właśnie przez art. 83 p. 2 k.k. Jednakże wraz nową kodyfikacją K.K. z 1997 roku ustawodawca określił nowe zasady zaliczania już nie czyniąc rozróżnienia w zależności od rodzaju orzeczonej kary, jak miało to miejsce w K.K. z 1969 roku. W art. 63 p. 1 k.k. jest wprost napisane, że na poczet orzeczonej kary, a więc każdej kary - kary pozbawienia wolności, kary ograniczenia wolności i kary grzywny - zalicza się okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, zaokrąglając w górę do pełnego dnia. Dopiero w dalszej części tego przepisu, jest tylko wskazany sposób przeliczania stricte do orzeczonego rodzaju kary. Dlatego też komentarze, aby zaliczać w górę do pełnego miesiąca nie mają żadnego umocowania w obecnym stanie prawny i ewentualnie mogą być traktowane, tylko jako postulany typu de lege ferenda.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: zaliczenie kpw na poczet kow

Postautor: debussy » 11 sty 2016, 13:40

Aurelius pisze:Debussy, to mam rozumieć, że jeśli na gruncie k.k. orzeczono karę o.w. w wymiarze 1 miesiąca z obowiązkiem 20 godzin, a skazany do sprawy był zatrzymany np. 1 dzień, to takiej kary nie powinno się kierować w ogóle do wykonania w myśl tego co piszesz?


Jestem sobie w stanie to wyobrazić, choć taka konstrukcja mogłaby budzić wątpliwości. To Sąd decyduje o karze, kierując się dyrektywami. Być może Sąd mógłby dojść do przekonania, że w danej sytuacji, w przypadku konkretnego skazanego, wystarczającą reakcją byłby taki wyrok. Jedyną realną dolegliwością byłby sam fakt skazania za przestępstwo oraz odpowiednia informacja w KRK. Wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia rozpocząłby bieg termin zatarcia. Ale powtarzam, jest to przykład skrajny, prawnie możliwy, ale mało prawdopodobny.

Aurelius pisze:A to jest w obecnym stanie prawnym tylko jedna z czterech możliwych form kary o.w. I dalej idąc, czy jeśli orzeczono karę o.w. w wymiarze 1 miesiąca z obowiązkiem pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego i w sprawie było zatrzymanie, to również taka kara nie będzie podlegała wykonaniu, ponieważ zaliczenie tego 1 dnia rzeczywistego pozbawienia wolności należy dokonać w górę do pełnego miesiąca, bo karę o.w. orzeka się w miesiącach i latach?


A jakie to ma znaczenie jaka jest jej forma? Kara to kara, wymierzana jest w miesiącach i latach, tyle. Czy dla jej wymiaru ważna jest jej forma? Moim zdaniem argument chybiony.

Aurelius pisze:Zauważ, że karę pozbawienia wolności z k.k. podobnie, jak karę ograniczenia wolności również orzeka się w miesiącach i latach i nie stoi to na przeszkodzie, aby przy kierowaniu kary p.w. do wykonania dokonywać przeliczeń z dokładnością co do dnia, zachowując zasadę korzyści dla skazanego przy zaokrąglaniu. I nikt tutaj nie mówi o ułamkach.


Ale przecież kara pozbawienia wolności i kara ograniczenia wolności to rodzajowo całkiem różne kary, nie można ich zrównywać i na tej podstawie budować argumenty.

Aurelius pisze:No i na koniec to zastanawia mnie, że gdyby przyjąć, że zaliczamy zawsze do pełnego miesiąca w górę, bo karę o.w. orzeka się w miesiącach i latach, a nie w dniach, czy tygodniach, to wymiar kar zastępczych w zależności od wymiaru kary o.w. powinien wynosić tylko odpowiednio 15 dni, 30 dni, 45 dni, 60 dni, 75 dni, 90 dni itd.


Tu także porównywanie dwóch, różnych instytucji jest nieuprawnione. Czym innym jest zaliczanie na poczet kary ograniczenia wolności rzeczywistego pozbawienia wolności, czym innym jest wykonywanie samej kary ograniczenia wolności, jeszcze czymś innym jest orzekanie o zastępczej karze.

Aurelius pisze:Nie zamierzam polemizować z komentatorami, których przywołałeś, bo nie czuję się kompetentny.


Ja także nie czuję się kompetentny, jeszcze :wink: Z tego względu wolę "zawierzyć" komentatorom i oprzeć się na pewnym gruncie (którym jest dla mnie komentarz), niż błądzić. Z tego względu jeszcze raz zacytuję Stefańskiego: "11. Kodeks karny – wbrew pozorom – nie zawiera dostatecznego uregulowania kwestii przeliczania rzeczywistego pozbawienia wolności na orzeczoną karę ograniczenia wolności. W szczególności nie znajdziemy w nim wskazań jak należy postąpić, gdy po dokonaniu przeliczenia zastosowanego rzeczywistego pozbawienia wolności w relacji 1:2 dni otrzymamy wymiar kary ograniczenia wolności w dniach lub miesiącach i dniach. Problem ten był ustawowo uregulowany w art. 83 § 2 KK z 1969 r., który wskazywał, że należy wówczas zaokrąglić do pełnego miesiąca okres ograniczenia wolności, o który zmniejsza się karę ograniczenia wolności pozostałą sprawcy do odbycia. Takie rozwiązanie powinno być również praktykowane pod rządami obowiązującego KK, gdyż jest zgodne z zasadą wymierzania kary ograniczenia wolności i określania ciężarów z nią związanych w skali miesięcy i lat (zob. art. 34 § 1 KK), a przy tym jest ono korzystne dla sprawcy (V. Konarska-Wrzosek, Dyrektywy wyboru kary…, s. 62-63)."

Aurelius pisze:dodam tylko w kwestii uzupełnienia, że interpretacja o zaliczaniu rzeczywistego pozbawienia wolności przy karze o.w. do pełnego miesiąca w górę była, jak najbardziej właściwa, ale właśnie pod rządami K.K. z 1969, bo było to umocowane właśnie przez art. 83 p. 2 k.k. Jednakże wraz nową kodyfikacją K.K. z 1997 roku ustawodawca określił nowe zasady zaliczania już nie czyniąc rozróżnienia w zależności od rodzaju orzeczonej kary, jak miało to miejsce w K.K. z 1969 roku. W art. 63 p. 1 k.k. jest wprost napisane, że na poczet orzeczonej kary, a więc każdej kary - kary pozbawienia wolności, kary ograniczenia wolności i kary grzywny - zalicza się okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, zaokrąglając w górę do pełnego dnia.


Nie zgadzam się z tym twierdzeniem, kodeks karny z 69 roku mówił: Art. 83
§ 1. Na poczet kary pozbawienia wolności zalicza się z mocy prawa okres tymczasowego aresztowania.
§ 2. Na poczet kary ograniczenia wolności sąd zalicza okres tymczasowego aresztowania, przy czym jeden dzień aresztu odpowiada dwom dniom ograniczenia wolności; okres ograniczenia wolności, o który zmniejsza się karę pozostałą do odbycia, zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
zasada zaliczania była taka sama, jeden do dwóch. W nowych przepisach zabrakło jedynie wskazania dotyczącego wymiaru kary ograniczenia wolności pozostałej do wykonania po zaliczeniu. Wszystkie zacytowane komentarze są aktualne (wydania 2015), wszystkie mówią o zaliczaniu całego miesiąca w górę. Żadnego umocowania w obecnym stanie prawny nie mają raczej pomysły, by wyliczać z proporcji godziny pozostałe do wykonania.
I tak, u nas Sędziowie zaliczają cały miesiąc go góry opierając się na komentarzach.
Pozdrawiam.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości