Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: kaniol » 21 wrz 2015, 16:31

Stan po nowelizacji, która weszła w życie 01-07-2015 r.
Wygląda na to, że przy warunkowym zwolnieniu nie ma już podstawy prawnej do składania Upomnienia, ponieważ art. 173 § 3 kkw odwołuje się do okoliczności określonych w art. 160 § 1 pkt 2–4 (przed nowelizacją; pkt 2 dotyczył uchylania się od obowiązków o których mowa w art. 159§2 kkw, pkt 3 dotyczył uchylania się od dozoru, wykonywania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych a pkt. 4 dotyczył rażącego naruszenia w okresie próby porządku prawnego), natomiast po nowelizacji nie ma już art. 160 § 1 pkt 2–4 ?!
kaniol
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2006, 14:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: babajaga » 22 wrz 2015, 20:11

fakt, jest bubel prawny
ja osobiście jak na razie nie udzielam upomnień przy wz, acz też mam dylemat w tym zakresie - udzielać... czy nie udzielać...
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: Aurelius » 22 wrz 2015, 21:54

Moim zdaniem i nie mam wątpliwości, że można jak najbardziej udzielać i w najbliższy czwartek mam zamiar to zrobić. Instytucja upomnienia kuratora została utrzymana przy WZ i świadczy o tym chociażby aktualne brzmienie art. 160 par. 4 k.k.w., który też uległ noweli. Przed nowelą brzmiał: Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie skazanego, jeżeli okoliczności, o których mowa w § 1 pkt 2–4, zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy. Teraz brzmi: Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie skazanego, jeżeli okoliczności, o których mowa w § 3, zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy. To co mamy w art. 173 par. 3 k.k.w., to nic innego, jak błąd redakcyjny, który powstał w trakcie prac parlamentarnych nad tą nowelą. Oczywiście nie powinien się zdarzyć, ale takie rzeczy się zdarzają. Bez wątpienia intencją było i jest utrzymanie upomnienia pisemnego w sytuacji, kiedy zachodzą przesłanki do fakultatywnego odwołania WZ. Wcześniej były to przesłanki względnie obligatoryjne, czyli to sąd miał wpływ na swoją obligatoryjność. Jednakże w jednej i drugiej sytuacji miał decyzyjność w kwestii oceny. Ja w tej sytuacji nie skupiałbym się tak bardzo na literalnym zapisie tego przepisu, lecz na jego funkcjonalności i systemowości, albowiem kontekst w jakim funkcjonuje upomnienie jest znany i wypływa z racjonalności. Przy najbliższej okazji na pewno będzie to skorygowane. Ja, tak jak pisałem nie zamierzam rezygnować z udzielania upomnienia, jeśli są ku temu przesłanki.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek

Za ten post autor Aurelius otrzymał podziękowanie od
lucinda(22 wrz 2015, 22:01)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: Ilion » 03 lis 2015, 14:07

Nie wiem, czy gdzieś już był poruszany taki temat (jeżeli tak, to proszę o podłączenie).

Dziś otrzymaliśmy informację od sędziego z SO, iż nie ma podstaw do udzielania skazanym upomnienia w oparciu o art. 173 § 4 kkw albowiem odnosi się on do art. 173 § 3 kkw a ten z kolei do art. 160 § 1 pkt 2-4 kkw, który już nie obowiązuje (obecnie mamy art. 160 § 3 kkw). Podała sugestia by wszystkie upomnienia w tym trybie udzielone po 01.07.2015r. wycofać.


Uwaga moderatora: Aurelius
Post przeniesiony z wątku o nowelizacji kkw w dziale Nasze Sprawy.
Ilion
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2012, 6:58
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: jarosj » 04 lis 2015, 9:45

A temat był poruszany.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: babajaga » 04 lis 2015, 19:51

ja osobiście konsultowałam to z sędzią SO i on po pierwsze był zdziwiony moim pytaniem a po drugie - stwierdził, iż ta omyłka nie ma żadnego wpływu, nadal należy udzielać upomnień, pozdr.
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Upomnienie przy warunkowym zwolnieniu

Postautor: Sasquatch » 12 sty 2016, 20:21

Wystąpienie RPO do MS w sprawie pomyłki legislacyjnej w treści Kodeksu karnego wykonawczego
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/fi ... ej_kkw.pdf
I odpowiedź MS
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/fi ... ej_kkw.pdf
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości