Popełnienie przestępstwa w okresie próby

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Popełnienie przestępstwa w okresie próby

Postautor: therror » 03 wrz 2015, 15:00

Witam

Jestem kuratorem społecznym, mam wątpliwość co do dalszego dozoru (ew. odwieszenie wyroku) jednego z podopiecznych. Mianowicie mam go pod dozorem w związku z jazdą pod wpływem alkoholu - ma wyrok, pozbawienie wolności - SDE zamienione później na dozór kuratorski. W okresie próby popełnił drugie przestępstwo polegające na kradzieży z włamaniem - wyrok w zawieszeniu. Sąd wyznaczył posiedzenie w związku z odwieszeniem wyroku ze względu na popełnienie przestępstwa w okresie próby. I teraz pytanie, czy w związku z nowelizacją KK , art 75, Sąd obligatoryjnie dokona odwieszenia wyroku ? Z tego co się zorientowałem to muszą być spełnione 4 przesłanki, m.in. popełnienie tego samego lub podobnego czynu, a w tym przypadku takowy był inny.

Czy Sąd w tym przypadku obligatoryjnie dokona odwieszenia wyroku czy pozostaje to w jego gestii ?
therror
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2015, 18:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Popełnienie przestępstwa w okresie próby

Postautor: Aurelius » 06 wrz 2015, 22:02

Witaj. Trochę zbyt niejasno opisałeś okoliczności sprawy, dlatego też wrzucę tylko przepisy, które mówią o przesłankach do obligu przy "zawiasach" oraz przy warunkowym zwolnieniu, ponieważ coś wspominasz o zamianie SDE na dozór kuratorski (domniemywam, że być może chodzi o warunkowe zwolnienie z SDE). Powinno ci to ułatwić rozwiązać wątpliwości.

zawiasy: Art. 75 § 1 k.k. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

WZ: Art. 160 § 1 k.k.w. Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Popełnienie przestępstwa w okresie próby

Postautor: primetwisting » 06 paź 2023, 5:06

Rozwialo to moje watpliwosci, dziekuje za odpowiedz.




eggy car
primetwisting
 
Posty: 1
Rejestracja: 06 paź 2023, 5:02
Lokalizacja: United States
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości