Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: Martinov » 05 lip 2015, 16:34

Witam. To mój pierwszy post, choć od dawna śledzę forum.
Chciałbym, przy pomocy koleżanek i kolegów, rozwiać swoje wątpliwości, a dotyczą one możliwości złożenia przez kuratora wniosku w trybie art. 75a par. 1 kk., tj. w przedmiocie zamiany kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na karę ograniczenia wolności w formie pracy społecznie użytecznej. Czy kurator może taki wniosek złożyć, bo do tego się przymierzam...? W katalogu "obowiązków" kuratora, wymienionych po nowelizacji w art. 173 kkw, takiej możliwości nie zauważyłem. Ale nigdzie nie zauważyłem też przepisu, który by nam tego zabraniał...
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: bsiutkowska » 05 lip 2015, 17:57

Niestety nie dopatrzyłam się przepisu, który pozwala kuratorowi na złożenie przedmiotowego wniosku. Ja bym złożyła wniosek z art. 75 par. 2kk ze wskazaniem możliwości orzeczenia zastępczej kary określonej w przepisie art. 75a par. 1 kk.
Brak jakiegokolwiek komentarza w LEX odnośnie zgłaszanego problemu.
bsiutkowska
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 sty 2015, 12:46
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: bsiutkowska » 06 lip 2015, 9:10

W dniu dzisiejszym jeszcze raz przejrzałam przepisy i znalazłam przepis art. 173 par. 2 pkt. 8 "składanie wniosków o zarządzenie wykonania kary, której wykonanie warunkowo zawieszono, oraz o wykonanie kary zastępczej), który umożliwia kuratori takowy wnisoek złożyć.
bsiutkowska
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 sty 2015, 12:46
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: babajaga » 06 lip 2015, 20:11

cytowany wyżej art. 173 par. 2 pkt. 8 nie daje takiej możliwości, my z takimi wnioskami nie występujemy,
to sąd uznaje czy przy zarządzaniu kary p.w. zamieniać ją ew. na inną karę lub skrócić czas zarządzonej kary, w trakcie posiedzenia może się nas zapytać o nasze zdanie,
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: Aurelius » 06 lip 2015, 22:21

Zgadzam się z babajagą. Art. 173 par. 2 pkt 8 k.k.w. nie daje takiej możliwości. Procedura z art. 75a k.k. jest jedynie możliwa w toku wszczętego postępowania incydentalnego w przedmiocie właśnie zarządzenia wykonania kary (np. na skutek złożonego wniosku przez kuratora zawodowego). A więc w sytuacji, kiedy zachodzą przesłanki z art. 75 par. 2 k.k. Wynika to wprost z tego przepisu - "Wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, który w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w art. 75 § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku, sąd może (...)" Nie jest to sytuacja roszczeniowa, czy życzeniowa skazanego, który ot tak po prostu, chciałby sobie zamienić karę pozbawienia wolności orzeczoną w warunkach zawieszenia jej wykonania na karę ograniczenia wolności. Procedura przewidziana w art. 75a k.k., jest takim dobrodziejstwem dla skazanego, w sytuacji, kiedy naraził się na poniesienie konsekwencji karnoprawnych. Nadto taka ewentualna zamiana, nie jest też zamianą na karę zastępczą. Rola kuratora może być taka, jak napisała babajaga - kurator może opowiedzieć się za takim rozwiązaniem, czy to sygnalizując to w wywiadzie środowiskowym, jeśli był zlecony do sprawy, czy też uczestnicząc w posiedzeniu sądu.

Warto przy okazji wspomnieć o przepisach przejściowych. a mianowicie w art. 17 ust. 1 ustawy nowelizującej jest napisane, że W sprawach, w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy sąd wydał na podstawie art. 75 § 2 ustawy, o której mowa w art. 1, prawomocne orzeczenie o zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym roku, sąd ten, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, mając na względzie wagę i rodzaj czynu zabronionego przypisanego skazanemu, może zamienić karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności.. W tej konkretnej sytuacji, aby mogło dojść do takiej zamiany, jest już wymagany i niezbędny wniosek skazanego lub jego obrońcy.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: Martinov » 07 lip 2015, 10:28

Dziękuję za zainteresowanie.
Zgadzam się, że nie jest to zamiana na żadną karę zastępczą.
Sprawa, o której piszę, spełnia przesłanki do złożenia wniosku w trybie art. 75 § 2a kk. Taki wniosek zatem złożę i zaproponuję w nim Sądowi rozważenie zamiany na kow.
Na posiedzenia nie bardzo uśmiecha mi się chodzić, co do wywiadu, to nie wiem, jak Sad zareaguje na taką "sygnalizację" ze strony kuratora - przypuszczam, że w moim wydziale wykonywania orzeczeń będzie popłoch... Ale w sumie tak, wywiady chętnie zlecają, jeśli tylko nie wiadomo co zrobić...
Dzięki, pozdrawiam.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: lucinda » 07 lip 2015, 11:18

A mogę zapytać Martinov dlaczego nie uśmiecha Ci się iść na to posiedzenie, w sprawie jak widać ważnej dla Ciebie, skoro postanowiłeś zapytać i zabrać głos, i to po raz pierwszy?
I dlaczego zawarta w wywiadzie uwaga, konkluzja, sugestia kuratora miałyby budzić popłoch?

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: lucinda » 07 lip 2015, 12:22

Dodam że szkolący nas pan Mycka podał, iż składając wniosek o zarządzanie kary w trybie 75 par 2 kk, możemy taką zamianę zasugerować w tymże wniosku. I to mogłoby być całkiem dobre rozwiązanie i nie takie nielogiczne. Wnosimy o zarządzanie, a z uwagi na: i tu wymieniamy powody, dla których uważamy, że skazanemu należy się takie dobrodziejstwo; sugerujemy rozważenie możliwości zamiany kary na ograniczenie wolności lub grzywnę.
Podobnie rzecz się ma, jak ww. nauczał, ze skróceniem kary - że taka sugestia kuratora może być zawarta we wniosku.
Mnie się to wydaje logiczne.
Nasza sędzina ponoć "zaleciła", byśmy na razie nic nie wnosili, nie sugerowali ;)
Ale czy można nam tego zabronić? :lol:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: Martinov » 07 lip 2015, 13:02

Na posiedzenia nie lubię chodzić, bo po prostu nie mam na to czasu. I nie chciałbym, aby któremuś Sędziemu wydałby się to dobry pomysłem i zaczął nas zapraszać na takie i inne posiedzenia - ja wychodzę z założenia, że to co mam istotnego w sprawie do powiedzenia, zawieram we wniosku. To, że zadałem to pytanie akurat jako pierwszy post ( chyba lepiej późno niż wcale... ), wcale nie musi oznaczać, że ta sprawa jest dla mnie aż tak bardzo ważna ... Po prostu lubię mieć w wykonywanej pracy jasność, co mogę a co nie.
Co do popłochu - chodzi mi o to, że w moim Sądzie zapewne nie będą wiedzieli za bardzo co z tym zrobić. Tak jak np. z prośbami skazanych o zgodę na zmianę miejsca zamieszkania, które zalegają w ko po pół roku albo i dłużej... I nie chodzi o samą "sugestię", ale o to, że dotyczyłaby czegoś dotychczas "nieznanego". Pozdrawiam
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: lucinda » 07 lip 2015, 14:12

No brak czasu to jest argument :wink:
U mnie Martinov sąd zawiadamia kuratorki i kuratorów wokandą, a kiedy wyraźnie chce - wzywa.
Ja również nie chodzę na wszystkie posiedzenia. Chodzę na te, gdzie mnie wzywają i te, gdzie mnie nie wezwali, a uważam, że moja obecność może wnieść coś więcej do sprawy. Pomimo takiej już od lat stosowanej przeze mnie praktyki, nie spowodowało to nagłej zmiany praktyki sądu, na nagminne wzywanie na posiedzenia. Więc może warto spróbować? Polecam, bo satysfakcja jest duża, gdy udaje się coś z własnej inicjatywy zdziałać.
Dotychczas nieznane tereny warto eksplorować. Sąd jak dostanie informację, to coś z nią będzie musiał zrobić i nie ma co się za sąd martwić, że nie będzie wiedział co :wink:
Ja też lubię mieć w wykonywanej pracy jasność, co mogę a co nie.
Wiem zatem, że mogę: mieć własne zdanie i wypowiadać je śmiało, przez co wpływać na bieg postępowań, a co za tym idzie na sytuację osób, które odpowiedzialnie mam pod dozorem.
Pozdrawiam również :smile:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: Martinov » 07 lip 2015, 21:30

Widzę, że temat nieco odbiegł od tematu...
Podzielam lucindo Twoje zdanie, że warto korzystać z nowo wprowadzanych rozwiązań, zwłaszcza, jeśli mogą wpłynąć pozytywnie na skuteczność wykonywanej przez nas pracy. Dlatego też założyłem ten temat.
PS. Ja cenię swój czas, zarówno związany z pracą zawodową, jak i prywatną. Jeśli Sąd mnie wzywa na posiedzenie, to się stawiam. Zazwyczaj podtrzymuję wtedy to, co już wcześniej napisałem - jeśli składałem wniosek. Jeśli tylko zawiadamia - to raczej się nie stawiam, ponieważ, tak jak napisałem wcześniej, uznaję, że swoje stanowisko sposób wyczerpujący zawarłem w wystosowanym wcześniej wniosku. Aha, i mam nadzieję, że Twój komentarz na temat braku czasu, to nie ukryty sarkazm... Bo taki sam jak ja argument mogłoby przedstawić wielu kuratorów, pracujących na nadmiernym obciążeniu.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na kow

Postautor: Martinov » 22 gru 2015, 12:14

Trochę odgrzeję temat. W opisanej sytuacji postąpiłem zgodnie z sugestiami - napisałem wniosek o zarządzenie wykonania kary w którym zasugerowałem możliwość/ zasadność zamiany tej kary na karę ograniczenia wolności. Sąd zamienił. Otrzymałem teczkę kow, skazanego wezwałem. Niestety, skazany i w tym przypadku zawiódł społeczeństwo i wymiar sprawiedliwości, w ogóle nie przystępując do wykonania kary. Zgodnie z art. 75 a par 5 kk. Sąd w takim przypadku uchyla swoje postanowienie i zarządza wykonanie kary p.w. - zamierzam po prostu przedłożyć teczkę kow Sędziemu, ze stosowną adnotacją. Czy gdzieś u Was funkcjonuje jakaś inna praktyka w takiej sytuacji?
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości