Druk Sprawozdania z objęcia dozoru i Karty czynności dozoru.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Trochę z inne beczki o sprawozdaniach

Postautor: Malina » 27 mar 2013, 1:15

Kochani a czy nie macie wrażenia, że punkty dotyczące osobowości, charakteru, inteligencji, predyspozycji osobistych itd są przekroczeniem naszych uprawnień. Jestem K. zawodowym a z wykształcenia psychologiem klinicznym i tym razem jako psycholog stwierdzam, ze określenie osobowości, inteligencji, tendencji agresywnych, charakteru itd. można określić jedynie na podstawie przeprowadzenia badania odpowiednim narzędziem diagnostycznym z zakresu wiedzy specjalistycznej takimi jak Diagnostyczny Kwestionariusz Osobowości, IPSA, Test Wechslera, Rorschacha etc. Tylko psycholog diagnosta ma uprawnienia do użycia tych narzędzi a określanie ich na piękne oczy w trakcie obejmowania dozoru jest czystą fikcją. (Nie wspomnę już o pozycji i wiedzy kuratorów społecznych w tej sprawie, choć oczywiście może się wśród nich znaleźć psycholog). Chciałabym poznać Wasze zdanie
Malina
Malina
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2013, 1:03
Lokalizacja: śląskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 27 mar 2013, 1:50

było już gdzieś na tym forum sporo. Sorry ale nie odkryłaś nic nowego, dobrze o tym wiemy- chętnie posłuchamy jaki masz pomysł aby tego nie wypełniać lub ,,obejść''.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Czcibor » 27 mar 2013, 8:33

Ja jeszcze się nie znam, bom dopiero aplykant :), ale jako jeszcze KS dla dorosłych pisałem o faktach wpisując w te miejsca subiektywną ocenę dozorowanego (samopoczucie itp), agresję oceniałem po faktach jakie ustaliłem na Policji albo w środowisku lub też po tym co powiedział delikwent. Na temat inteligencji rozpoczynałem zdanie od " W ocenie kuratora", albo "wydaje się" i sprawdzałem (o ile się dało) czy gościu nie przepadł kiedyś w szkole a jak tak to dlaczego.
W nowym sprawozdaniu z objęcia w nowym rozporządzeniu nie ma punktu "Intelekt", co ułatwiać zapewne będzie.
Podsumowując w tych punktach "drażliwych" nie wpisywałem nic co mogłoby być odczytane jako "arbitralne stwierdzenie fachowca", bo fachowcem nie jestem w tych dziedzinach (bo psycholog przecież powinien to oceniać).
Aha, no i we wzorze małym drukiem są podpowiedzi, które, mi przynajmniej, pomagały i żeby napisane było, a ostrożność zachowana. :) Pozro.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2013, 23:11 przez Czcibor, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Postautor: VIOLA » 27 mar 2013, 10:29

Czcibor pisze:W nowym sprawozdaniu z objęcia w nowym rozporządzeniu nie ma punktu "Intelekt", co ułatwiać zapewne będzie.


"Drobny" zabieg kosmetyczny MS: punkt "Intelekt" zamieniono na "Inteligencja" - jeszcze lepiej .............
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: jarosj » 27 mar 2013, 11:21

Wiadomo, fachowcy.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Inana » 27 mar 2013, 17:33

Ja podtykam skazanym listę cech i każę podkreślić, które są jego. A potem piszę: skazany określa siebie jako osobę:.......
I ewentualnie dodaję "W ocenie kuratora skazany ma bezkrytyczny stosunek do swojej osoby" ;) ;) ;)
Inana
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 252
Rejestracja: 17 kwie 2011, 20:22
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: spawacz » 27 mar 2013, 17:42

Inano dobry pomysł . To może druk sprawozdania do częściowego wypełnienia dawać skazanym. Niech tworzą autoportret. :)
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Postautor: Inana » 27 mar 2013, 19:14

spawacz pisze: To może druk sprawozdania do częściowego wypełnienia dawać skazanym. Niech tworzą autoportret. :)


Rewelacyjny pomysł!!!!
Na pierwszym spotkaniu wręczamy druk z poleceniem: ma Pan tydzień na wypełnienie, przyjdę i odbiorę w poniedziałek :D

Edit. Druk sprawozdania trzeba będzie zmodyfikować, żeby było w nim więcej miejsca na pismo odręczne skazanego.
Inana
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 252
Rejestracja: 17 kwie 2011, 20:22
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: tulipanna555 » 27 mar 2013, 20:33

Zgodzę się z Maliną, że do opisania niektórych punktów ze sprawozdania należałoby wykonać testy diagnostyczne. Z drugiej jednak strony, pisząc jako pedagog resocjalizacyjny uważam, że miałam na studiach tyle różnych psychologii (kliniczna, rozwojowa, etc), że posiadając wiedzę jestem w stanie pewne rzeczy zauważyć, wychwycić. Typu, że skazany jest introwertykiem, flegmatykiem etc. Ale to po pedagogice resocjalizacyjnej :) Ale np. prawnikowi z wykształcenia fachowa wiedza z psychologii może (chociaż nie musi, bo Brać kuratorską mamy mądrą, oczytaną) byc obca.
Zgadzam się również z Czciborem. Opisywanie tego w styu "wydaje się", "z obserwacji wynika" jest bezpieczne. A co do kuratorów społecznych... no cóż... wiemy jak niektórzy z nich piszą (ale za to działają świetnie), w jakim czasem są wieku (ja mam w ZKSS takich co mają po 70 lat)... Ale bez nich nie dalibyśmy rady...
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: BartK » 27 mar 2013, 20:45

Dzięki Viola... szkoda tylko, że to nie MS się tym zajęło... nic nowego!
Malina... w pełni podzielam Twoją opinię. Niestety prawie w całości zostało to przekopiowane z nieszczęsnej metodologii... czy ktoś pytał kuratorów zawodowych o opinię na ten temat?
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: kesey » 28 mar 2013, 1:48

tulipanna555 pisze:(...) Z drugiej jednak strony, pisząc jako pedagog resocjalizacyjny uważam, że miałam na studiach tyle różnych psychologii (kliniczna, rozwojowa, etc), że posiadając wiedzę jestem w stanie pewne rzeczy zauważyć, wychwycić.(...)


Ale nie zdiagnozować. To, że na studiach miałem filozofię uprawnia mnie zatem do opisania "Metodologii ..." w kategoriach bytu idealnego, a wielokrotny udział w spowiedzi daje prawo do udzielenia rozgrzeszenia???
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: jarosj » 28 mar 2013, 8:42

Jeszcze nie okrzepłeś na stanowisku, a już chcesz rozgrzeszać?
A co do reszty-te druki to kawał, śmiech na sali, żart i nic poważnego. Od dawna piszę, że nie ustaliłem, bo nie umiem. Bo nie mam narzędzi, bo się nie da. Czasami, jak mnie poniesie, że mi się nie chce, bo mam dużo pracy. A czasami kopiuje z nawiasu i piszę przy tych terminach-tak, nie, możliwe. Na początku sędziowie trochę się burzyli. Ale, że nie ma przepisu, również teraz, który zmusiłby mnie do posiadania wiedzy, czy testu, to powiem tak-tyle mamy wolności, ile jej sobie wywalczymy. Sami.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: ksb » 28 mar 2013, 12:06

A ja piszę: " nie sporządzano opinii" i tyle. A jak sporządzono opinię, to piszę: "kopia opinii w załączeniu".
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Becia » 29 mar 2013, 10:37

Od samego początku istnienia tych druków - ani raz nie wypełniłam tej części - ustalenie i uzupełnienie wymaga przeprowadzenia stosownych badań, przeprowadzenia pełnej diagnozy do które jest obligowany jedynie psycholog a kurator nie ma takich uprawnień. Taki wpis zamieszczam w sprawozdaniu i Sędziowie przyznają mi rację. Osoba która jest autorem druku winna najpierw troche poczytać, zapoznać się jakie mamy kompetencje. Na te kwestie od początku była zwracana uwaga, jednakże chyba "góra" nadal nie jest świadoma swojego błędu i pozostawiono praktycznie nie zmienione rubryki.
Becia
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 mar 2006, 19:47
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Inana » 29 mar 2013, 15:21

Może trzeba zrobić daleko posuniętą specjalizację: kolega który jest psychologiem będzie robił tylko i wyłącznie testy.
Inana
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 252
Rejestracja: 17 kwie 2011, 20:22
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości