"O" + nadzór

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

"O" + nadzór

Postautor: anca » 01 mar 2013, 10:53

Zastanawiam się jak ewidencjonujecie sprawę w sytuacji gdy wyrok z obowiązkiem z art 72 zawiera równiez środek karny z art 41a.
Nie ma wątpliwości co do zaewidencjonowania sprawy ako 'O"...ale czy należy jednocześnie wpisać taką sprawę do "DOZ"??? jako nadzór????
W MS nadzory zliczamy oddzielnie..a zatem????
Pierwszy raz trafił nam sie taki kwiatek...ale może Wy macie juz przetarty szlak i podzielicie sie własną praktyką....
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: ksb » 01 mar 2013, 21:01

A jest orzeczony dozór? Nie bardzo rozumiem... Jest tylko jedna sytuacja, kiedy rejestrujemy sprawę niedozorową w wykazie Doz: art. 181 a kkw ( par. 508 ust. 4 Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych), I wtedy nie rejestrujemy w "O". A co do środków karnych: dotychczas się zajmowałam, teraz nie zamierzam, bo to do kuratorów nie należy. Z tego co czytam, to obecnie egzekucją środków karnych będzie zajmował się dyrektor sądu z księgową?!
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: anca » 04 mar 2013, 11:35

Chodzi mi o to,że w myśl zapisu w Zarządzeniu MS w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów... "w wykazie Doz rejestruje się także nazwiska osób wobec których orzeczony został...nakaz opuszczenia lokalu...na podstawie art.41akk,nazwę sądu...,date wpływu nadzoru do wykonania...."/508 pkt4/
W przypadku o który pytam kurator otrzymał do wykonania "O" Wyrok zawiera obowiązek z art 72...oraz środek z art 41a kk.
Stąd moja watpliwość: wpisuję do kontrolki "O"....ze względu na art 72...a co z art 41...???? Zgodnie z instrukcją powinnam chyba wpisać też do "Doz" jako "nadzór"...ale trochę to moim zdaniem bez sensu....takie dublowanie spraw.....
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: ksb » 04 mar 2013, 13:03

Rozumiem nareszcie! Ja bym wpisała tylko do Doz.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: anca » 05 mar 2013, 10:48

Dla mnie jest to kwestia bardzo niejasna...i co najgorsze nie znalazłam nikogo na swoim terenie,który by mi dał jasne wskazówki.
Ja wpisałam jednak do "O"....co zrobię w kwestii statystyk z nadzorem...sama nie wiem..:(
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: voyager » 10 kwie 2013, 23:14

Pomóżcie- jaki termin obliguje kuratora do podjęciaczynności w sprawach bezdozorowych O ?? Na podst. jakiego przepisu?
voyager
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2006, 18:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Alina Skrobek » 11 kwie 2013, 23:49

Zgodnie z przedstawioną w naszym okręgu interpretacją sprawę taką wpisujemy do Doz. Do nas dotrała, np. sprawa, gdzie jest kara bezwzględna i zakaz zbliżania się ( oczywiście po opuszczeniu zk). I kazali dalej prowadzić.... A gość ma do odbycia 6 lat...
Alina Skrobek
 
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2013, 15:02
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 12 kwie 2013, 1:13

Alina Skrobek pisze: Do nas dotrała, np. sprawa, gdzie jest kara bezwzględna i zakaz zbliżania się ( oczywiście po opuszczeniu zk). I kazali dalej prowadzić.... A gość ma do odbycia 6 lat...


Mam spore wątpliwości czy ta sprawa powinna być u kuratorów ... :shock:
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Inka » 12 kwie 2013, 19:50

Też mamy takie sprawy są wpisane w Doz.
Inka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 168
Rejestracja: 05 cze 2012, 16:52
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Postautor: lucinda » 21 paź 2013, 21:35

---------- 12:23 21.10.2013 ----------

VIOLA pisze:
Alina Skrobek pisze: Do nas dotrała, np. sprawa, gdzie jest kara bezwzględna i zakaz zbliżania się ( oczywiście po opuszczeniu zk). I kazali dalej prowadzić.... A gość ma do odbycia 6 lat...


Mam spore wątpliwości czy ta sprawa powinna być u kuratorów ... :shock:

No właśnie - czy te sprawy aby na pewno winny trafiać do kuratorów? :roll:

---------- 21:35 ----------

Znalazłam w necie taką dyskusję:

http://www.ebos.pl/opinie_prawne/3469_w ... 2_k_k.html

"Czy tutaj ma zastosowanie art. 43 § 2 k.k., a jeżeli tak, to czy w ogóle takie orzeczenie o zakazie, nie powinien kontrolować sobie sąd I instancji, który o nim orzekał, pod kątem, czy zaistniały przesłanki do uruchomienia biegu czasu na jaki określono ten zakaz i dopiero po pozytywnym stwierdzeniu, powierzyć taki nadzór do wykonania kuratorowi? Być może to orzeczenie o zakazie, mimo prawomocności, nie jest wykonalne z uwagi na ten przepis 43 § 2 k.k., który jest takim chyba, że ustawa stanowi inaczej z art. 9 § 2 k.k.w. (analogicznie do ostatniego stanowiska SN ws. wykonalności obowiązku z art. 72 § 2 k.k.)."

"Czy skazany dopóki przebywa w ZK, a tym samym w kwestii tego zakazu obejmuje go art. 43 par. 2 k.k., to czy sąd I instancji w tej sytuacji nie powinien poczekać do czasu zakończenia odbywania przez niego k.p.w., zanim powierzy sprawowanie tego nadzoru zaw. kuratorowi sądowemu? "
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: VIOLA » 21 paź 2013, 23:19

Dzięki Lusiu, bardzo ciekawe to co odnalazłaś.

Ja wyszperałam takie orzeczenie SN:

http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orz ... 306-12.pdf

Czyli pierwsza sprawa to określenie przez sąd okresu obowiązywania środków karnych , druga natomiast: zgodnie z art. 43 § 2 kk : " Pozbawienie praw publicznych, obowiązek lub zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia; okres, na który środek orzeczono, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo".
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Aurelius » 21 paź 2013, 23:24

Lusiu to moje wpisy na forum sędziów ;) Sprawa dotyczyła sytuacji, kiedy pewien sąd w Polsce przesłał do nas sprawę z orzeczonym tym zakazem tylko dlatego, że akurat skazany, którego ten zakaz dotyczył, odbywał karę p.w. w A¦ we właściwości mojego SR. Pamiętam, że wtedy sam mój przew. WWO nie wiedział, jak tę sprawę ugryźć. Trochę od tego czasu już upłynęło, trochę mi siwych włosów przybyło, jak i pewne światełka od tamtego czasu się zaświeciły na zasadzie drążenia tematu. Obecnie jestem zdania, iż to, że ta sprawa opisana tutaj trafiła do kuratora jest prawidłowym rozwiązaniem, mając na uwadze obowiązujące przepisy.

Otóż art. 43 p. 2 k.k. podaje, że pozbawienie praw publicznych, obowiązek lub zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Druga część tego przepisu informuje, że w sytuacji, kiedy skazany z takim zakazem odbywa karę pozbawienia wolności w innej sprawie, to wstrzymany zostaje jedynie bieg okresu na jaki ten zakaz został określony. Jednakże sam zakaz obowiązuje skazanego. Takie wstrzymanie biegu okresu nie jest jakimś swoistym odroczeniem dla skazanego od obowiązywania orzeczonego zakazu, nakazu, czy pozbawienia praw publicznych. Tak zresztą widział to już SN w takim orzeczeniu o randze uchwały - III SW 133/03. Wskazał on, że:
Osoby pozbawione praw publicznych nie mają prawa udziału w referendum (art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym, Dz. U. Nr 57, poz. 507 ze zm.). ¦rodek karny - pozbawienie praw publicznych - obowiązuje od daty orzeczenia, lecz okres na jaki go orzeczono nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności (art. 43 § 2 k.k.).
Na uchwałę tę, jeszcze nie tak dawno powoływał się też SA w Krakowie w sprawie II AKzw 1164/10 -
Zgodnie z art. 43 § 2 k.k. pozbawienie praw publicznych obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia, jednakże okres, na który orzeczono ten środek nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że pozbawienie skazanego praw publicznych już obowiązuje, więc nie korzysta on m.in. z czynnego prawa wyborczego, jednakże dziesięcioletni okres pozbawienia go praw publicznych zacznie się dopiero po opuszczeniu przezeń zakładu karnego. Jeśli skazany nie opuści zakładu karnego przed końcem kary, to faktycznie będzie pozbawiony praw publicznych przez 35 lat. Jeśli zaś opuści go wcześniej, okres ten będzie odpowiednio krótszy, jak to przekonująco wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lipca 2003 roku - III SW 133/03


Analogicznie ma się sytuacja ze środkiem karnym w formie zakazu zbliżania się. Skoro zatem obowiązuje taki zakaz od uprawomocnienia się, to podlega też wykonaniu. Stosownie do art. 181a p. 2 kkw, nadzór nad wykonaniem takiego zakazu - jak wiadomo - powierza się kuratorowi zawodowemu. A sprawę - stosownie do par. 508 ust. 4 wiadomego zarządzenia MS, wpisuję się do wykazu Doz w ZKSS.

Powyższe jest zasadne, jak i celowe - albowiem środek ten ma przede wszystkim spełniać swój cel. Gdyby przyjąć, że środek ten, czy jakikolwiek inny, o którym mówi art. 43 k.k., nie obowiązuje w okresie odbywania przez skazanego kary p.w. w innej sprawie lub nie podlega wykonaniu, to taki skazany, który np. w okresie odbywania kary pozbawienia wolności łamie ten środek karny, nie mógłby tym samym ponieść odpowiedzialności karnej z art. 244 kk.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: lucinda » 21 paź 2013, 23:42

---------- 23:36 21.10.2013 ----------

Dziękuję Aureliusie, liczyłam na Ciebie :D
I podejrzewałam, że to Twoje wpisy :wink:
Osobiście nie trafila do mnie jeszcze taka sprawa, ale zastanawiałam się jak to jest praktycznie.
Skazany siedzi np. 10 lat, zakazu ma np. maksymalnie 15 i co - kurator nadzoruje to przez 25 lat??o

---------- 23:42 ----------

I jak praktycznie to robicie?
Kontaktujecie się z zk, jak często?
Z pokrzywdzonym? W jaki sposób?
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: Aurelius » 21 paź 2013, 23:59

Osobiście też nie prowadziłem takiej sprawy. W Zespole też chyba nikt (mam na myśli środek wobec osoby osadzonej). Co do tej sprawy, to została odesłana do Sądu I instancji, który orzekał ten środek.

Co do pytania, to tak - nadzoruje przez 25 lat. Zresztą, jeśli już miałby zostać orzeczony maksymalny okres 15 lat, to 10 lat w tę, czy w tę stronę? Co to za różnica? ;)

Oczywiście - jak już pisałem w innym miejscu - zawsze jest art. 84 kk, z którego taki skazany może skorzystać. A nadto, taki nadzór środka w okresie odbywania kary p.w., tak naprawdę sprowadza się do sprawdzania, czy to w NOE-SAD (jeśli jest w ZKSS), czy poprzez kontakt z ZK, czy skazany przebywa, jak i można zwrócić się o bezwględne udzielenie informacji przez ZK w sytuacji planowanego udzielania takiemu skazanemu czasowego zezwolenia na opuszczenie jednostki (czyt. przepustki).
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: lucinda » 22 paź 2013, 0:02

Ok, a co z pokrzywdzonym?
Kontaktowalbys się? I w jaki sposób? Pismem? Osobiście?
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron