Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: margorita » 09 gru 2015, 0:35

Dzięki Aurelius.... Pytam bo u mnie w zespole niektórzy przyznają pomoc osobom po SDE... wydawało mi się, iż nie jest to prawidłowe, dlatego pytam bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek :)
margorita
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2015, 13:28
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: ksb » 10 gru 2015, 9:07

A czy w opisanej sytuacji pomocy nie powinien przyznawać dyrektor ZK?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Pomoc postpenitencjarna

Postautor: Katarzynka89 » 08 sty 2016, 18:35

Witam wszystkich :-D
Ostatnio w moim ZKSS miałyśmy niemały problem dotyczący przyznawania pomocy postpenitencjarnej skazanym opuszczającym jednostki penitencjarne. Jak rozumiecie nowe rozporządzenie MS z dnia 29.09.2015 roku w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w związku z usunięciem zapisu, że skazanemu taka pomoc przysługuje "do czasu otrzymania pomocy na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej pomocy społecznej". Czy wobec tego oznacza to, że pomoc postpenitencjarna może być udzielana z różnych źródeł? że pomimo tego, że skazany otrzymał pomoc ze świadczeń MGOPS, to również takiej pomocy może udzielić mu kurator sądowy? A jakich dokumentów wymagacie od skazanego, oprócz dokumentu zwolnienia z AŚ/ZK, przy składaniu przez niego wniosku o udzielenie mu pomocy postpenitencjarnej?
Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam ciepło :mrgreen:


Uwaga moderatora: Aurelius
Witaj. Przyłączyłem twój temat, do istniejącego już wątku o Funduszu PP
Katarzynka89
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2015, 10:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Pomoc postpenitencjarna

Postautor: Aurelius » 11 sty 2016, 1:00

Katarzynka89 pisze:Jak rozumiecie nowe rozporządzenie MS z dnia 29.09.2015 roku w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w związku z usunięciem zapisu, że skazanemu taka pomoc przysługuje "do czasu otrzymania pomocy na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej pomocy społecznej". Czy wobec tego oznacza to, że pomoc postpenitencjarna może być udzielana z różnych źródeł? że pomimo tego, że skazany otrzymał pomoc ze świadczeń MGOPS, to również takiej pomocy może udzielić mu kurator sądowy?

Tak. W świetle obowiązujących przepisów uzyskanie, czy też korzystanie z pomocy instytucjonalnej, regulowanej ustawą o pomocy społecznej, nie stoi już na przeszkodzie, aby takiej pomocy w ramach FPP udzielić. Jedynym ograniczeniem jest ograniczenie czasowe na dotychczasowych warunkach, czyli co do zasady, pomocy udziela się do 3 miesięcy od daty opuszczenia ZK. W warunkach szczególnych, które są wprost wskazane w rozporządzeniu można przedłużyć ten okres do 6 miesięcy.

A jakich dokumentów wymagacie od skazanego, oprócz dokumentu zwolnienia z AŚ/ZK, przy składaniu przez niego wniosku o udzielenie mu pomocy postpenitencjarnej?

Obecnie jedynym obligatoryjnie wymaganym dokumentem, jaki powinien posiadać przy sobie zwolniony z ZK, to dokument/świadectwo zwolnienia. Wszystkie ewentualnie inne dokumenty, które winien załączyć już wynikają z okoliczności zawartych we wniosku o udzielenie pomocy.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Katarzynka89 » 12 sty 2016, 20:37

Dziękuję za pomoc :)
Katarzynka89
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2015, 10:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: BBG » 29 kwie 2016, 11:12

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad reformą systemu postpenitencjarnego – powiedział w piątek w Zakładzie Karnym w Nowogardzie (Zachodniopomorskie) wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że celem reformy ma być mniej osób, które po odbyciu kary wracają do więzienia.
„Chciałbym, aby polskie państwo stworzyło także nowe elementy pomocy, aby mogło zaproponować coś więcej takim osobom, niż tylko i wyłącznie przysłowiowe 50 zł, które przekazuje kurator. Pracujemy nad tym pomysłem, aczkolwiek musimy pamiętać, że jesteśmy państwem dalej na dorobku, gdzie hierarchia i priorytety są ustawione w taki sposób, że najpierw pomoc dla rodzin potrzebujących, które nie weszły na drogę przestępstwa, a dopiero w drugiej kolejności osobom, które wychodzą z jednostek penitencjarnych” – dodał wiceminister.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/938 ... ienia.html
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: BBG » 10 maja 2016, 15:11

Wystąpienie RPO do Ministra Sprawiedliwości ws. pomocy postpenitencjarnej dla osób opuszczających zakłady karne
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/wysta ... lady-karne
Treść wystąpienia
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/fi ... _karne.pdf
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: BBG » 22 wrz 2016, 14:57

BBG pisze:Wystąpienie RPO do Ministra Sprawiedliwości ws. pomocy postpenitencjarnej dla osób opuszczających zakłady karne
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/wysta ... lady-karne
Treść wystąpienia
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/fi ... _karne.pdf

Odpowiedź Ministerstwa
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/minis ... tencjarnej
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: BBG » 20 paź 2016, 10:51

Posiedzenie Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym

Rada Główna podjęła m.in. uchwałę nr 4/2016 w sprawie wydania opinii dotyczącej podziału środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w części postpenitencjarnej w 2017 roku, którą ustaliła nowy procentowy podział środków z tego Funduszu, tj.:

Centralny Zarząd Służby Więziennej - 59 %
Sądy okręgowe - 27 %
Organizacje pozarządowe - 14 %

http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,869 ... cznej.html
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Pierre » 12 gru 2016, 21:27

Nie zakładam nowego tematu tylko podłącze się pod ten, który dotyczy FPPiPP.

Otóż, skazany który opuścił ZK po dwóch latach kpw zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pomocy postpenitencjarnej. Pan należy do tzw. pyskaczy, to też w swoim wniosku wniósł o udzielenie pomocy w wysokości średniej krajowej pensji, którą przeznaczy na: i tu sobie wymienił chyba wszystko co istnieje.

Rozumie przyznać pomoc pp na żywność, odzież, bieliznę, bilet komunikacji w celu poszukiwania pracy,

Ale Pan wniósł też o dopłatę kosztów jego części czynszu i energii elektrycznej oraz gazu (mieszka z matką, mieszkanie jest matki, która robi opłaty, jak go nie było 2 lata to matka jakoś sobie dawała radę), kosztów pomocy prawnej, szkolenia specjalistyczne zwiększające jego możliwości znalezienia zatrudnienia, pokrywania jego zobowiązania alimentacyjnego 600zł miesięcznie do czasu znalezienia zatrudniania, itp, i wiele innych.

Został już poinformowany o zasadach PP, o tym że ma możliwość zwrócenia się do MOPR jeżeli znajduje się w trudnej sytuacji życiowej itp, ale Pan nie odpuszcza w sprawie PP na wszystkie swoje cele.

Przyznałem pomoc na żywność, odzież i bilety, z podaniem okresu do którego ma udokumentować wykorzystanie pomocy zgodnie z przeznaczeniem.

Jak odmówić pomocy na pozostałe jego cele:

- na czynsz odmawiam, gdyż to nie on jest właścicielem (nie posiada umowy najmy), tylko matka - ale czy dobrze robię (w RMS jest mowa - finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny , do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny, a lokal mieszkalny nie jest użytkowany przez inne osoby),
- na szkolenia odmawiam z uwagi na brak środków na ten cel, brak możliwości finansowych sądu - odsyłam do PUP i stowarzyszeń, fundacji wybranych przez MS do realizacji FPPiPP,
- na alimenty odmawiam, gdyż nie jest to cel pomocy i nie może być wykorzystywane do takich celów,
- jeszcze raz pouczam o zasadach PP, możliwości uzyskiwania pomocy z MOPR i fundacji FPPiPP.

Ale czy ma ktoś jeszcze jakieś inne dobre argumenty ?

Dziękuję za sugestie :)
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: morphine » 05 sty 2017, 18:06

Wyniki otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji w roku 2017 zadania publicznego – pomoc postpenitencjarna
http://bip.ms.gov.pl/pl/ogloszenia/news ... zenie.html
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: VIOLA » 06 sty 2017, 14:42

Pierre pisze:
Ale czy ma ktoś jeszcze jakieś inne dobre argumenty ?

Dziękuję za sugestie :)

Pierre, Twoje argumenty są jak najbardziej słuszne i celne.
Można wskazać, już tak ogólnie,że po zwolnieniu z jednostki penitencjarnej, pomoc postpenitencjarna, której udzielają m.in. zawodowi kuratorzy sądowi, ma charakter doraźny i niezbędny, a jej celem jest zabezpieczenie funkcjonowania osób opuszczających ZK/AŚ do czasu podjęcia pracy lub uzyskania pomocy z instytucji świadczących pomoc społeczną. Pomoc taka, w odróżnieniu od działań związanych ze społeczną readaptacją realizowanych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, przyjmuje z reguły postać świadczenia jednorazowego. Dodatkowo istotna jest informacji czy osoba zwolniona składała stosowny wniosek o udzielenie pomocy do właściwego dyrektora zakładu karnego i jaki był sposób rozpatrzenia takiego wniosku ( bardzo często w świadectwie zwolnienia z ZK znajdują się adnotacje, iż w chwili zwolnienia nie udzielono pomocy- tak pieniężnej jak i rzeczowej-, ponieważ dana osoba nie potrzebuje pomocy po zwolnieniu).
Możemy wspomóc osobę zwolnioną informacją i adresami Urzędu Pracy, OPS, innych działających w okolicy instytucji pomocowych, fundacji, stowarzyszeń, itp.
Osoby opuszczające ZK/AŚ często oczekują od kuratora zawodowego udzielenia pomocy w wysokości 1/3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników.Prawdopodobnie bierze się to z mylnej interpretacji art. 166 § 3 kkw, który wskazuje, iż "...skazanemu zwalnianemu z zakładu karnego, który nie dysponuje wystarczającymi środkami własnymi i nie ma zapewnionych na wolności dostatecznych środków utrzymania, dyrektor zakładu karnego może udzielić pomocy pieniężnej w chwili zwolnienia w wysokości do 1/3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników lub jej odpowiedni ekwiwalent; środki własne skazanego stanowią środki będące w depozycie oraz przekazane w trybie art. 126 § 1".
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

pomoc postpenitencjarna

Postautor: zygzak » 15 lut 2017, 10:35

Witam Koleżanki i Kolegów!
Pilnie potrzebuje, stare już co prawda, stanowisko DWOiP dotyczące udzielania pomocy postpenitencjarnej, w którym zawarta jest wykładnia dot § 32. Będę zobowiązany za podesłanie.
zygzak
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 19
Rejestracja: 17 paź 2008, 12:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: BBG » 10 mar 2017, 9:59

Pierre pisze:Pan należy do tzw. pyskaczy, to też w swoim wniosku wniósł o udzielenie pomocy w wysokości średniej krajowej pensji

Nie wiem jak u Was, ale zdarza się, że przychodzą do mnie osoby, które zostały poinformowane w ZK, przez wychowawców, że kurator udzieli im Pp w wysokości "najniższej krajowej" lub nie mniej niż 700 PLN :roll:
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Kameron » 10 mar 2017, 10:43

Sprawa od dawien dawna wraca jak bumerang. Decyzję o udzieleniu , bądź nie, pomocy postpenitencjarnej zawsze podejmuje kurator po rozeznaniu sytuacji skazanego. Skazani przychodzą do kuratora z teoriami z kosmosu. "Wytyczne" z reguły czerpią od kolegów z celi bądź spacerniaka. Kierujmy sie przepisami i będzie OK. Pozdrawiam.
Kameron
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 119
Rejestracja: 10 kwie 2014, 9:19
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości