Prawo do wglądu we własne "papiery"

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Prawo do wglĄdu we wŁasne "papiery"

Postautor: nikon_on » 31 sty 2008, 20:50

Kurator społeczny po każdej wizycie sporządza notatkę (raport?, nie orientuje się jak to się nazywa w fachowym języku), którą przekazuje kuratorowi zawodowemu. Czy osoba będąca pod nadzorem może mieć wgląd w takie dokumenty (oczywiście dotyczące tylko i wyłącznie jej samej)?
nikon_on
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2008, 0:32
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 02 lut 2008, 9:07

Art. 1. § 2 kkw:
W postępowaniu wykonawczym w kwestiach nie uregulowanych w niniejszym kodeksie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego.


Art. 156 kpk:
§ 1. Stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom.
§ 2. Na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kserokopie dokumentów z akt sprawy. Kserokopie takie można wydać odpłatnie, na wniosek, również innym stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym.
§ 3. Prezes sądu może w razie uzasadnionej potrzeby zarządzić wydanie odpłatnie uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy.
§ 4. Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia tajemnicy państwowej, przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kserokopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd. Uwierzytelnionych odpisów i kserokopii nie wydaje się, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 5. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.
§ 6. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty za wydanie kserokopii dokumentów oraz uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy, mając na uwadze koszty wykonania takich kserokopii.


Należy także przytoczyć treść art. Art. 6. § 1 kkw:
Skazany może składać wnioski o wszczęcie postępowania przed sądem i brać w nim udział jako strona oraz wnosić zażalenia na postanowienia wydane w postępowaniu wykonawczym, chyba że ustawa stanowi inaczej.


Zatem logiczne jest, iż skazany musi mieć mieć możliwość zapoznanania się z aktami przed wniesieniem takiego zażalenia.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: kgb14 » 02 lut 2008, 12:10

Witam ,
Specjalnie nie wypowiadałem się wczesniej w tym temacie bo czekałem co napiszą ,,uczeni w mowie i piśmie'' :)
Ale teraz się odnosę do powyższego .
Oczywiście znane mi sa w/w przepisy . Też w piątek studiowałem kkw i kpk i tez znalazłem tylko to .
Jednak jestem przekonany , że dozorowany NIE ma prawa wgladu w akta podręczne kuratora . MA prawo wgladu w akta główne . Poza tym dozorowany przecież sam podpisuje część dokumentów w aktach , przeważnie Z/U .
Ale będę się upierał , że nie ma prawa wglądu w całość dokumentacji . Opinię swą opieram na pewnym wykładzie sędziego okrędowego . Nie podam oczywiście nazwiska .
Chciałbym , żeby ktoś potwierdził lub jednoznacznie zaprzeczył , że nie mam racji . Powyższe przepisy odnoszą się do akt głównych , wątpliwości oczywiscie są przy art.1par.2 . Tzn. działa on jakby tak , że dozorowany powinien mieć wglad - ja jednak pamietam co mi mówiono ( ja nie byłem na tym wykładzie osobiście-nie byłem nawet wtedy jeszcze kuratorem :) ) .
Prosze o dalsze wypowiedzi w temacie tak/nie . Albo przynajmniej uwagi czy udostępniacie dokumntację skazanym .
Dodam jeszcze , że nieco inaczej ma się to do postępowań w wydziale rodzinnym ( przynajmniej u mnie ) tam dokumentacja( wywiady, karty czynnosci itd. ) gromadzona jest w aktach głównych ( ale jak wiemy ma się to zmienić ) więc sprawa jest jakby jednoznaczna .
Pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: BartK » 02 lut 2008, 15:10

W postępowaniu wykonawczym skazany też ma prawo do obrony, a jak ma się bronić bez możliwości wglądu do akt? Kurator wystosowując wniosek przykładowo na podst. art. 75 § 2 kk opiera swoje argumenty na informacjach zawartych w aktach wykonawczych i nie są to tylko karty czynności. Skazany chcąc złożyc zażalenie na postanowienie sądu w przedmiocie zarządzenia wykonania kary powinien mieć mozliwość wglądu do dokumentów, na których kurator oparł swój wniosek. Poza tym moim zdaniem przepisy są tutaj jednoznaczne. Pomijam fakt, iż jeszcze na oczy nie widziałem skazanego, który chciałby zobaczyć swoją teczkę :) Temat bardzo ciekawy, podobnie jak kgb14 proszę o dalsze wypowiedzi.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: kgb14 » 02 lut 2008, 18:03

---------- 16:46 02.02.2008 ----------

Dodam , ze po wydaniu postanowienia o wykonaniu warunkowo zawieszonej kary , akta zostają przecież w sekcji i wtedy skazany/dozorowany ma prawo wnieść o uchylenie postanowienia . Wtedy moze przegladać akta sam lub zwrócić sie do adwokata o pomoc itp. itd.
Był taki przypadek , nie ja go miałem , że przyszedł adwokat skazanego i posiadał pisemną zdodę prezesa sądu o wgląd do akt ( pzrypuszczam , że zarządzono mu wyrok w innej sprawie , a adwokatowi chodziło o opinię i przebieg dozoru , Okres próby był bardzo podobny ) . Wtedy też sobie coś tam kserował i robił odpisy .
Też nadal czekam na wypowiedzi innych . Jak to jest u Was ?
Pozdrawiam .

---------- 17:03 ----------

A tak mi się jeszcze nasunęło , że dozorowany nie musi znać źródeł informacji - zwłaszcza jeśli są wymienione np. nazwiska - nie zawsze piszemy przecież sąsiad , środowisko itp. Jeśli ktoś oczywiście poda nazwisko to jest informowany , że może być sytuacja , ze będzie wzywany na posiedzenie sądu , jednak jeśli do posiedzenia nie dojdzie bo kurator poczyni odpowiednie kroki w celu poprawy zachowania dozorowanego , to po co dozorowany ma wiedzieć skąd dokładnie coś wiemy ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: kraliusz » 02 lut 2008, 21:25

Wydaje się, że trzymając się ściśle litery prawa, pomijając oczywiście jego ducha, to zasadnicza różnica tkwi w nazewnictwie. Kuratorzy ds. karnych nie prowadzą bowiem akt a jedynie teczki dozoru, co mogłoby być przeszkodą do zastosowania cytowanego art. 156 kpk - ale to tylko takie moje dywagacje...
Awatar użytkownika
kraliusz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 162
Rejestracja: 27 cze 2006, 11:30
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: kgb14 » 02 lut 2008, 21:40

Kraliusz może to i racja .
Nawet nowe rozporządzenie ministra w par. 410. mówi o teczce .
§ 410. W przypadku oddania osoby pod dozór kuratora sądowego, teczkę dozoru zawierającą odpis orzeczenia wraz z powierzeniem sprawowania dozoru kuratorowi sądowemu niezwłocznie przekazuje się zespołowi kuratorskiej służby sądowej do dalszego prowadzenia.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Zet » 03 lut 2008, 0:20

Przytoczone przez Bartłomieja przepisy jak również ich jego interpretacja w sposób jasny wskazują,że skazany ma prawo wglądu do akt równiez w postępowaniu wykonawczym. Ja w ogóle nie wiem skąd jakies na ten temat wątpliwości :shock:
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: nikon_on » 04 lut 2008, 15:46

Byłe dziś u swojego kuratora, teczkę przejrzałem dopiero po tym jak kilka osób przeczytało Art. 156 kpk. Co śmieszniejsze, gdybym im nie podał tego artykułu to nici z wglądu w swoją teczkę (podziękowania dla Bartłomieja). Niestety odpisu ani xero nie dostałem jedynie pewna mądra pani powiedziała, że odpis polega na tym, że na kartce sobie przepisze to co mnie interesuje i to wszystko.

Proszę o wypowiedz do http://kurator.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1391 są to sprawy powiązane.
nikon_on
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2008, 0:32
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 04 lut 2008, 16:01

A ja na powyższe napisze tak i będę stał do końca na stanowisku , którego nie zmienię jak nie porozmawiam jeszcze z przewodniczacą wydziału .
U mnie nie dostałby pan prawa do wgladu w swoją teczkę . specjalnie rozmawiałem z kier. zespołu oraz z innymi kolegami . U nas tylko za pisemną zgodą prezesa sądu uzyskałby pan wglad w swoją teczkę , podając powód wgladu . Tak jest praktykowane . Ale jak pisałem jeszcze bedę rozmawiał . Pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: nikon_on » 04 lut 2008, 16:39

Dodam jeszcze, że jedna z osób dzwoniła do sądu okręgowego (w moim mieście jest rejonowy) w celu doinformowania się i tak jak wcześniej-widziałem, ale odpisu nie dostałem.
nikon_on
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2008, 0:32
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: labla » 04 lut 2008, 23:51

Oczywiście , że nikt kuratorowi , który nie chce dozorowanemu pokazać akt nie będzie ich wyrywał z ręki , jednak nie udostępnienie ich zgodnie z art. 156 kpk jest naruszeniem procedury , które skończyć się może zażaleniem do sądu i skargą na kuratora , a podany powyżej przez kqb14 przykład , że dozorowany nie musi wiedzieć co , kto i kiedy na niego mówi jest delikatnie mówiąc idiotyczny , bo znając choć ogólnie kodeksy , co w przypadku kuratora jest dla mnie oczywiste , kolega powinien wiedzieć , że dane świadków ( a tak należy nazwać osoby przepytywane w związku z dozorowanym) utajniane są tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach , pozwolę sobie przypomnieć , że są to : uzasadniona obawa utraty życia zdrowia lub zniszczenia mienia osoby , której dane mają zostać utajnione.
Dozorowany ma prawo znać akta i w pewnych sytuacjach odnosić się nawet do do zawartych tam informacji.
labla
 
Posty: 56
Rejestracja: 04 lut 2008, 23:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 05 lut 2008, 0:15

1. Wcześniej napisałem , że jeszcze dopytam o art 156kpk na razie bazuję na opinii kolegów i koleżanek z pracy oraz kier.zesp .
2.Labla Kol/kolega zawsze wymienia z imienia i nazwiska osoby , które udzielają informacji i wpisuje do wywiadu i akt ?
3. labla napisała : uzasadniona obawa utraty życia zdrowia lub zniszczenia mienia osoby .
Tu jest sedno - osoba nawet poda nazwisko , ale nie chce aby dozorowany znał źródło informacji - i co nie wpisuje kol/kolega nazwiska , czy rezygnuje z informcji od tej osoby i uważa , ze nie należy z nia rozmawiać ???
Wiec podsumowując działając właśnie w interesie tych osób uważam , że dozorowany nie powinien znać ich nazwisk , powinny one być do widomości sądu . Dopiero po wydaniu postaniwienia o np. zarządzeniu wyk. kary , dozorowany moze ... jak pisałem wyżej .
Labla napisała - Dozorowany ma prawo znać akta i w pewnych sytuacjach odnosić się nawet do do zawartych tam informacji.
Co to znaczy , że nie informujemy dozorowanego o tym co wiemy ???
Pytam dalej - czy na pytanie dozorowanego skąd coś wiem - kol/koleżanka odpowiada - pana sąsiad z naprzeciwka , albo , sąsiadka z dołu czy np. matka dozorowanego nad którą dozorowany sie znęcał i ma za to wyrok czy odp. jest ogólna - że środowiska lub sąsiedzi ( a moze jeszcze podaje kol?kolega dane personalne i adresy ?? ) .
Ogólnie powiem tak - jeśli kol/kolega tak informuje o wszystkim swoich podopiecznych - --- to aż nie wiem co powiedzieć .
I jeszcze jedno przykład w mojej ocenie był dobry , na pewno nie idiotyczny ( i to delikatnie ) - nie użyłbym takiego słowa w stosunku do dozorowanego a kol/kolega używa wobec mnie , zastanawiam się czy kol/kolega jest kuratorem ???
Pozdrawiam
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: labla » 05 lut 2008, 4:12

Najpierw przepraszam za powyższe stwierdzenie "idiotyczne" zachowałem się faktycznie niegrzecznie .

Nie jestem kuratorem , ale też "pracuję po tej samej stronie" co Pan i z Waszym "fachem" mam styczność.
I właśnie na tym polega problem z naszym ustawodawstwem , bo jeśli dane rozpytywanych w aktach są zawarte to dozorowany może je znać , wykluczając oczywiście ściśle określone przypadki .
Co innego gdyby akta kuratora potraktować jak policyjny TOR , ale wtedy nie mogłyby takie akta posłużyć jako dowód przed sądem .
Więc albo akta kuratora uważa się za wiedzę dowodową , i wtedy trzeba je udostępnić dozorowanemu na żądanie , albo uważa się je za wiedzę "operacyjną" i wtedy nie można na nie się powołać we wniosku o np. odwieszenie kary i na podstawie czego wtedy Pan złożyłby wniosek??

Na koniec odnosząc się do :np. matka dozorowanego nad którą dozorowany sie znęcał , czy dozorowany ma o tym wiedzieć - mnie jest przykro, że prawo jest jakie jest , ale niestety kierowanie się literą prawa często ma niewiele wspólnego z ogólnie pojętą sprawiedliwością .
labla
 
Posty: 56
Rejestracja: 04 lut 2008, 23:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 05 lut 2008, 17:10

1. Labla - przeprosiny przyjęte .
2. Skoro nie jesteś kuratorem ( rozumiem , że jakoś jesteś związany z kuratorami ( po wypowiedzi wnosze , że policjant- nie odp. lepiej na to pytanie na forum :) ) ) to chyba tak do końca nie znasz się na prowadzeniu teczki dozoru oraz informacji jakie zwiera kurator w teczce dozoru > to tylko uwaga i mogę się mylić
3. Jak pisałem wyżej tak zrobiłem . Rozmawiałem z przewodniczacą wydziału - odpowiedź była na początku mniej wiecej taka- nie widzę przeszkód > jednak po mojej argumentacji oraz podparciu się wczesniej wspomnianym sędzią okręgowym doszliśmy do porozumienia , że dozorowany nie ma prawa wgladu w teczkę dozoru , dopiero po wydaniu odpowiedniego postanowienia ma prawo do wglądu w akta główne , gdzie oczywiście dołączona bedzie już teczka dozoru .
Przypomniałem sobie jeszcze w trakcie rozmowy z jedną z koleżanek , że byłem na owym wykładzie wspomnianego sędziego ( jak mi zacytowała co powiedział > słąbą mam pamięć :) ) i istonie była mowa , że dozorwany nie ma prawa do wgladu w teczke dozoru . Na pisemna prośbę , odpowiednio uargumentowaną , po zgodzie prezesa sądu tak.
4. W zwiazku z powyższym zaryzykuję skargę na siebie jeśli odmówie dostępu do teczki dozoru.
5. Jeśli będe miał możliwość porozmawiania z tym sędziom okręgowym to jeszcze się dopytam ale wątpię , żeby zmienił zdanie .
6. Ostatnie - argumentacja cyt: uzasadniona obawa utraty życia zdrowia lub zniszczenia mienia osoby , jest właśnie kluczowa dla omawianego tematu .
Na koniec dodam , że jeśli kol/koledzy udostepniają teczki dozoru swoim podopiecznym do wglądu - to współczuję .
Pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek

Za ten post autor kgb14 otrzymał podziękowanie od
apl.(03 lut 2020, 15:14)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości