Prawo do wglądu we własne "papiery"

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Bosman » 05 lut 2008, 21:01

kgb14 pisze:
(...)Na koniec dodam , że jeśli kol/koledzy udostepniają teczki dozoru swoim podopiecznym do wglądu - to współczuję (...)


Komu? i z jakiego powodu?
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kgb14 » 05 lut 2008, 21:09

powodów może by się trochę znalazło - począwszy od staranności pisma , poprzez informacje które dozorowany przeczyta i źródła tych inf. itp. itd.
Współczuję - może faktycznie za dużo napisane :)
Przepraszam .
Ale ja też nie rozumiem pytania ,,komu'' ?
Pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: Martinov » 25 kwie 2019, 22:34

Pozwolę sobie odgrzać temat...
Jak wygląda u Was obecnie w praktyce kwestia udostępnianie dokumentacji kuratorskiej ( teczki dozoru/ nadzoru ) stronom postępowania? Czy w ogóle teczki gdzieś są udostępniane i ewentualnie na czyją decyzję?
Czy ktoś ma szerszą wiedzę nt. aktualnych, konkretnych przepisów, które mają tu zastosowanie.

Jeśli tak, to czy dokumentacja udostępniana jest w całości czy toś "bawi się" w "cenzora... ( w końcu w naszej dokumentacji mogą znajdować się informacje np. od osoby pokrzywdzonej przemocą ze strony skazanego współpartnera czy bliskiego sąsiada ... ). Dziękuję za każdą informację, opinię.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: mono » 26 kwie 2019, 0:22

Moim zdaniem w karnym postępowaniu każdy nasz podopieczny jest stroną, więc ma wgląd w akta i prawo sporządzania odpisów i kopii.
Fromalnie akta wykonawcze powinny być przy Wydziale i to Sąd lub sędzia powinien decydować o prawie wglądu...
Przepisy sobie, życie sobie...
Ostatnio udzieliłem skazanemu kserokopi pisma pokrzywdzonego co do stanu wykonania obowiązku. Nie dokonywałem anonimizacji dokumentu.... Taka , moim zadaniem powinna nastąpić gdyby informacja z akt była udzielana osobom trzecim np. prasie...
Kto ma inne zdanie, niech pierwszy rzuci komentarzem :)
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: kesey » 26 kwie 2019, 10:24

A gdyby skazany był za stalking, a w tym dokumencie był adres i numer telefonu osoby pokrzywdzonej [WINKING FACE]

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: mono » 26 kwie 2019, 10:35

kesey pisze:A gdyby skazany był za stalking, a w tym dokumencie był adres i numer telefonu osoby pokrzywdzonej [WINKING FACE]

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
Mnożyć możemy przykłady kiedy tak, kiedy nie :) .
Skoro chcesz kontekst sytuacji to proszę: odpowiedź Banku o naprawieniu szkody.
Skoro jesteśmy drobiazgowi to spytam, czy zawiadamiał ktoś o łamaniu przepisów rozporządzenia odnośnie przechowywania protokołów przesłuchania kuratora zwolnionego z tajemnicy, poprzez pozostawienie ich w aktach sprawy? I robi to i Prokurator i Sąd....
I jakoś nikomu to nie przeszkadza, tylko ja się "czepiam" ...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: Martinov » 26 kwie 2019, 22:29

Czy naprawdę przepisy są tu tak jednoznaczne, że nikt nie ma wątpliwości? Czy rzeczywiście jest tak, że skazany ma prawo do zapoznawania się z dokumentacją w teczce dozoru analogicznie jak z aktami sprawy karnej?
Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi w tym wątku ( sprzed 11 lat!!?? ), jestem w stanie zrozumieć sytuację, gdy Sąd zarządza karę/ odwołuje wpz i skazany chce złożyć zażalenie. Ale jeśli chodzi tylko o to , że chce wiedzieć, co o nim kurator pisze, co mówią sąsiedzi, żona, teściowie, pokrzywdzony, itp..?
Mam wrażenie, że to kolejna sfera, gdzie "co Sąd, to obyczaj..."
Może ktoś z kolegów/ koleżanek jeszcze się wypowie - odmawiając dostępu wolałbym decyzję ( jeśli to w ogóle decyzja kuratora ) uargumentować stosowanymi przepisami a nie na zasadzie: nie, bo nie możesz i co mi zrobisz...
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: mono » 26 kwie 2019, 22:54

Art. 156. Udostępnianie akt sprawy


§ 1. Stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej oraz daje możność sporządzenia z nich odpisów lub kopii. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom. Informacje o aktach sprawy mogą być udostępnione także za pomocą systemu teleinformatycznego, jeżeli względy techniczne nie stoją temu na przeszkodzie.
§ 1a.(uchylony)
§ 2. Na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kopie dokumentów z akt sprawy. Kopie takie wydaje się odpłatnie, na wniosek, również innym stronom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym. Zarządzenie w przedmiocie wniosku może wydać również referendarz sądowy. Od kopii wykonanej samodzielnie nie pobiera się opłaty.
§ 3. Prezes sądu lub referendarz sądowy może w razie uzasadnionej potrzeby zarządzić wydanie odpłatnie uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy.
§ 4. Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”, przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd. Uwierzytelnionych odpisów i kopii nie wydaje się, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 5. Jeżeli nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów lub kopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kopie; prawo to przysługuje stronom także po zakończeniu postępowania przygotowawczego. W przedmiocie udostępnienia akt, sporządzenia odpisów lub kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów lub kopii prowadzący postępowanie przygotowawcze wydaje zarządzenie. W wypadku odmowy udostępnienia akt pokrzywdzonemu na jego wniosek należy poinformować go o możliwości udostępnienia mu akt w późniejszym terminie. Z chwilą powiadomienia podejrzanego lub obrońcy o terminie końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego pokrzywdzonemu, jego pełnomocnikowi lub przedstawicielowi ustawowemu nie można odmówić udostępnienia akt, umożliwienia sporządzania odpisów lub kopii oraz wydania odpisów lub kopii. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom. Prokurator może udostępnić akta w postaci elektronicznej.
§ 5a. W razie złożenia w toku postępowania przygotowawczego wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania podejrzanemu i jego obrońcy udostępnia się niezwłocznie akta sprawy w części zawierającej treść dowodów dołączonych do wniosku, z wyłączeniem dowodów z zeznań świadków, o których mowa w art. 250stosowanie tymczasowego aresztowania § 2b.
§ 6. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty za wydanie kopii dokumentów oraz uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy, mając na uwadze koszt wykonania takich kopii i odpisów.
Oraz

Kkw
Art.1§ 2. W postępowaniu wykonawczym w kwestiach nie uregulowanych w niniejszym kodeksie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego.


Z tego powodu uważam, że nie ma wątpliwości co do wglądu w akta wykonawcze....


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"

Za ten post autor mono otrzymał podziękowania - 2
Deck(28 kwie 2019, 9:49), lucinda(27 kwie 2019, 10:46)
Ocena:8%
 
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: mono » 26 kwie 2019, 23:06

Martinov pisze:Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi w tym wątku ( sprzed 11 lat!!?? ), jestem w stanie zrozumieć sytuację, gdy Sąd zarządza karę/ odwołuje wpz i skazany chce złożyć zażalenie. Ale jeśli chodzi tylko o to , że chce wiedzieć, co o nim kurator pisze, co mówią sąsiedzi, żona, teściowie, pokrzywdzony, itp..?



Uważasz, że Sąd na zatajać przed oskarżonym np. treść wywiadu z 214 kpk by Broń Boże nie dowiedział się, jaka jest opinia kuratora, dzielnicowego i co sądzi środowisko lokalne o nim?

Jeśli skazany zażyczy sobie wglądu w akta jako całości albo ksera kart czynności, w których są dane podlegające ochronie,było taki wniosek wraz z aktami prześlę do Wydziału i do decyzji sędziego....
Jeśli klient poprosi o ksero dowodów wpłat swoich bo oryginały zgubił albo pisma, potwierdzającego wykonanie obowiązku czy środka nie będę zawracał gitary Wydziałowi i udostępnie mu takie ksero....


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"

Za ten post autor mono otrzymał podziękowanie od
lucinda(27 kwie 2019, 10:46)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: Martinov » 27 kwie 2019, 10:21

Nie chodzi o to, co ja uważam. Chodzi mi o sytuację prawną.
Jednocześnie zauważyłem, że praktyki różnią się.
A może też jest tak, że w wielu zespołach takich sytuacji w ogóle nie ma...
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: mono » 27 kwie 2019, 12:26

Martinov pisze:Nie chodzi o to, co ja uważam. Chodzi mi o sytuację prawną.
Jednocześnie zauważyłem, że praktyki różnią się.
A może też jest tak, że w wielu zespołach takich sytuacji w ogóle nie ma...
A co budzi Twoje wątpliwości w sytuacji prawnej? Spotkałeś się, jak piszesz, z inną praktyką? Podzielisz się doświadczeniem - jak nie tu, to na FZ? Człowiek uczy się cały czas i fajnie jest powymieniać uwagi...

Postępowanie karne jest objęte zasadą jawności, chyba że sąd ją wyłączy w uzasadnionych przypadkach. Zasada jawności rozciąga się też na postępowanie wykonawcze...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Prawo do wglądu we własne "papiery"

Postautor: kesey » 27 kwie 2019, 18:18

Sytuacja prawna jest nieuregulowana w tej kwestii. Przepisy regulują prawo wglądu do akt, a nie teczki kuratorskiej (pytanie czy należy ją traktować jako integralną część akt, czy byt odrębny). I czy oczywiste jest stosowanie wprost przepisów dotyczących akt sądowych.
Orzecznictwa sądów też nie ma.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

Za ten post autor kesey otrzymał podziękowanie od
kropka(27 kwie 2019, 22:00)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Re: Prawo do wglądu we własne

Postautor: mono » 27 kwie 2019, 22:49

kesey pisze:Sytuacja prawna jest nieuregulowana w tej kwestii. Przepisy regulują prawo wglądu do akt, a nie teczki kuratorskiej (pytanie czy należy ją traktować jako integralną część akt, czy byt odrębny). I czy oczywiste jest stosowanie wprost przepisów dotyczących akt sądowych.
Orzecznictwa sądów też nie ma.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
ZarzadzenieMS co do funkcjonowania sekretariatów sądowych (...) potocznie instrukcja sądowa:
Par 402 teczkę (...) Przekazuje się zkss do dalszego prowadzenia
Par. 404 ust.2 Po zakreśleniu pozycji Wo (...) teczkę należy dołączyć do akt sprawy karnej (...)

Par 410 i 412 stanowią to samo co do dozoru.
Teczki wykonawcze stanowią tym samym, integralną część akt prowadzonych spraw sądowych. Gdyby było inaczej, po zakończeniu sprawy nie byłyby dołączane do akt głównych, a sędzia powinien zdecydować o terminie ich archiwizacji osobnym zarządzeniem ( a tego nie robi gdyż kategoryzacja archiwalna akt K obejmuje wszystkie powiązane teczki). Osadzając skazanego w ZK sąd zakłada teczkę WP... I jak uważacie, jest to byt nie podlegający wglądowi stron, sporządzaniu kopii itp?
Nadto
"Kwestie związane z udostępnianiem akt sprawy karnej uregulowane zostały w art. 156 Kodeksu postępowania karnego (dalej jako: k.p.k.). W myśl
art. 156 § 1 k.p.k. strony procesowe, ich przedstawiciele procesowi oraz podmiot zobowiązany do zwrotu korzyści majątkowej, o którym mowa w art. 416,mają prawo do dostępu do akt sprawy sądowej, jak również możliwość samodzielnego sporządzania z nich odpisów. Dostęp ten odnosi się do akt sprawy sądowej, czyli od chwili wniesienia do sądu aktu oskarżenia. Prawo to może zostać ograniczone tylko w wypadku wskazanym w § 4 art. 156 k.p.k., gdy zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”. W takiej sytuacji przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kserokopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd. Uwierzytelnionych odpisów i kserokopii nie wydaje się, chyba że Ustawa stanowi inaczej. Przepis ten nie może jednak stanowić podstawy do odmówienia stronom dostępu do akt, a jedynie do wprowadzenia pewnych rygorów korzystania z tego prawa, na przykład przeglądanie akt w kancelarii tajnej sądu"
a w cywilnym postępowaniu:
"Na podstawie art. 9 kodeksu postępowania cywilnego, strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy oraz otrzymywać odpisy i wyciągi z akt. Powyższe uprawnienie przysługuje zarówno w toku postępowania, jak i po jego zakończeniu, uprawomocnieniu orzeczenia.

"W postępowaniu sądowym akta sprawy sądowej udostępnia się stronom (oskarżycielowi publicznemu, oskarżycielowi posiłkowemu, oskarżycielowi prywatnemu, powodowi cywilnemu i oskarżonemu), podmiotowi określonemu w art. 416 kpk (tj. wskazany w wyroku podmiot zobowiązany do zwrotu korzyści majątkowej, którą uzyskał w wyniku czynu sprawcy, przy ustaleniu, ze skazany popełniając przestępstwo działał w imieniu lub w interesie tego podmiotu), a także obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom."
i jeszcze jedno: jeśli "teczka kuratorska" nie jest zbiorem dokumentów urzędowych i częścią akt sądowych ... to czym jest? Zbiorem dokumentów prywatnych? czyli taką formą dziennika osobistego? To czemu, sędziowie i prokuratorzy, traktują stworzone przez Nas dokumenty, opinie, wywiady, pisma jako dokumenty urzędowe, o których mowa w przepisach kpk i kpc, a nie "majaczenia" Kowalskiego? W takim razie powinni powoływać się na nasze dokumenty w uzasadnieniach swych decyzji czy czynią to po prostu z fanaberii? I czy Nasze dokumenty różnią się od notatki urzędnika np. UKS?
Czytajcie:

https://1drv.ms/b/s!AnoD0_oZgGSXhuEZxssb3Oh0Vh0PQQ
https://www.lexlege.pl/regul-sadow-powsz/paragraf-100/
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2014-991 ... 83269.html
http://uwm.edu.pl/mkks/wp-content/uploa ... karnym.pdf
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Akta_sprawy
https://e-prawnik.pl/porady-prawne/wgla ... zonej.html
http://apelacja-blog.pl/masz-wglad-w-akta-sprawy/

Może "Orzecznictwa sądów też nie ma" ,gdyż sprawa jest zbyt oczywista :drap:

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"

Za ten post autor mono otrzymał podziękowania - 3
Deck(28 kwie 2019, 9:49), jarosj(27 kwie 2019, 23:19), Pierre(28 kwie 2019, 21:28)
Ocena:12%
 
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości