Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: dawidmax » 01 gru 2014, 21:08

Cześć
Poszukuje info. jak prowadzić program wolnościowy(PS) orzeczony przez Sąd,
kiedy to ten sam Sąd udziela osadzonemu przerwę w karze na 3 miesiące.
I tak po orzeczeniu podejmowałem czynności przez ok 2 miesiące,
następnie osadzony opuszcza jednostkę i udaje się na drugi koniec Polski do swojego domku.
Jak realizować program, przesłać do realizacji do rejonowego ZKSS, może zlecać czynności (wywiady)???
Pozdrawiam
dawidmax
 
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2010, 21:07
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Aurelius » 02 gru 2014, 0:28

W mojej ocenie możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze jest takie, że udzielenie przerwy w karze pozbawienia wolności skazanemu, który korzysta z okresu, o którym mówi art. 164 k.k.w. może stanowić przesłankę do zawieszenia postępowania wykonawczego w tej części. Szczególnie właśnie w sytuacji, kiedy ten okres został wyznaczony postanowieniem sądu, jak ma to miejsce w Twoim przypadku. Takiemu przygotowaniu o którym mówi art. 164 k.k.w. jest poddawany skazany, który odbywa karę pozbawienia wolności. Przerwa jest z kolei instytucją, która odbywanie kary...... przerywa, a okres spędzony na przerwie nie wlicza się skazanemu do wymiaru kary, którą ma odbyć. Skazany jest zwalniany z jednostki, otrzymując dokument zwolnienia i nabywa uprawnienia do korzystania z pomocy, lecz już postpenitencjarnej, co jest tutaj istotne. Druga możliwości jest taka, że udzielenie przerwy w karze może też stanowić przesłankę do zakończenia tego okresu i zakreślenia nr. porządkowego w kontrolce Ps. Sam okres i postępowanie w tym przedmiocie ulega zakończeniu, kiedy skazany opuszcza zakład karny (przygotowanie skazanego do życia po zwolnieniu z zakładu karnego). Zwolniony z zakładu karnego najczęściej może zostać po odbyciu całości kary, po udzieleniu mu właśnie przerwy w karze lub z uwagi na warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie, to w sytuacji gdyby doszło do zawieszenia postępowania wykonawczego, zostaje ono podjęte - jak wiadomo - w sytuacji kiedy ustąpiła przeszkoda, która to zawieszenie czyniła zasadnym. W tym przypadku, kiedy skazany po przerwie wraca do zakładu karnego. Wtedy to kurator podejmując dalsze czynności związane z realizacją programu może ustalić, czy np. przerwa w karze była kontrolowana przez właściwy rzeczowo sąd poprzez odpowiednie stosowanie art. 14 k.k.w. Jeśli tak, zasadnym wtedy byłoby ściągnięcie kopii takich wywiadów z ZKSS, który te wywiady przeprowadzał i załączenie do teczki Ps. Nadto taki skazany, któremu skończyła się przerwa w karze i nie otrzymał kolejnej, wraca najczęściej do tego zakładu karnego, który jest położony najbliżej jego miejsca pobytu. Zatem często nie będzie to ten zakład karny, który opuszczał w ramach przerwy. Tym samym zmieni się właściwość ZKSS, wykonującego czynności w ramach kontrolki Ps.

Z pragmatycznego punktu widzenia, to jednak opowiadałbym się za drugim rozwiązaniem, tj. przesłaniem dokumentacji do sądu penitencjarnego, który o tym okresie orzekał, w celu jego zakończenia.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: dawidmax » 02 gru 2014, 12:09

Witam
Informuję dodatkowo, (ponieważ przed chwilą dotarły do mnie akta) iż wystąpiłem już jakiś czas temu z wnioskiem do Sądu o rozstrzygnięcie wątpliwości co do zasadności dalszego prowadzenia postepowania wyk. (PS). Martwiłem się ponieważ mój wniosek nie trafił na posiedzenie i pozostał bez rozpatrzenia, powrócił jedynie z pismem z up. Kierownika Sekretariatu wydziału penitencjarnego z informacją iż "przerwa w karze nie stanowi przeszkody w wykonywaniu czynności związanych z opracowaniem i realizacją planu wolnościowego". Fajnie że Sąd (może kierownik s)jest nie omylny.

Oczywiście Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
dawidmax
 
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2010, 21:07
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: ksenia » 20 paź 2015, 10:13

Witam.
Mam pytanie dotyczące kończenia spraw Ps. Co zrobić w sytuacji gdy minęło 6 miesięcy, skazany nie otrzymał wpz, ma do odbycia karę ok 2 lat. Sprawę zakończę, a teczkę Ps z dokumentacją wyślę do...
1. Wydziału karnego sądu który wydał wyrok w sprawie w której odbywa karę
2. Wydziału penitencjarnego (może jednak otrzyma wpz)
3.Kuratorowi wg miejsca pobytu ( realizacja pomocy post.pen. po wyjściu)
4.zakładowi karnemu celem dołączenia do akt skazanego części B. ????
pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
ksenia
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2010, 20:07
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: debussy » 20 paź 2015, 11:43

Ja do niedawna tworzyłem trzy teczki PS. Do Z.K. zawsze na bieżąco przesyłałem dokumentację (oryginały własnych oraz ksera innych dokumentów). Program kończyłem po otrzymaniu przez skazanego warunkowego zwolnienia, po opuszczeniu przez niego Z.K. na koniec kary albo po upływie okresu na jaki został ustalony (zazwyczaj pół roku, czasami krócej). Teczki przesyłałem zawsze do wydziału penitencjarnego oraz w zależności od okoliczności do innych kuratorów (warunkowe), jeden egzemplarz zostawia sobie u nas kierowniczka. Pewien czas temu otrzymaliśmy jednak informację z wydziału penitencjarnego, że teczki naszego ps-a nie są im potrzebne, nie mają co z nimi robić. Obecnie mam zatem dwie teczki do jednego Ps-a. Nadal wysyłam na bieżąco dokumenty do Z.K. (program z planem przepustek chociażby), a całe teczki na zakończenie w razie potrzeby do innych kuratorów alko do ZK.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Martinov » 16 lis 2015, 0:45

Witam, też mam pytanie. Niedawno dostałem teczkę Ps, gdzie komisja ustaliła okres przygotowania do życia po zwolnieniu dla odbywającego karę zastępczą pozbawienia wolności za niewykonaną karę ograniczenia wolności. Do odbycia pozostało mu jeszcze 5 mies. Z taką praktyką się dotychczas nie spotkałem ... Czy jest to w ogóle zasadne, nie doszukałem się przepisów, które by wprost odnosiły się do kary zastępczej w kontekście art. 164kkw.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: debussy » 16 lis 2015, 13:13

Problem jest ciekawy. Z jednej strony warunkowo zwolnić można jedynie z kary pozbawienia wolności (art. 77 § 1 k.k.). Z drugiej strony w art. 164 § 1 k.k.w. mowa jest także o okresie „przed wykonaniem kary”. W komentarzu Lelentala czytamy: „Przez okres czasu, o którym mowa w art. 164 § 1 KKW, należy rozumieć czas poprzedzający datę realnie przewidywanego lub faktycznego zwolnienia skazanego z zakładu karnego, niezależnie od tego, czy data ta poprzedza odbycie kary zasadniczej, czy również kary zastępczej, jeżeli ta ostatnia została wprowadzona do wykonania”.
Ponadto, gdyby ustawodawca chciał ograniczyć ten artykuł jedynie do kary pozbawienia wolności, musiałby wyraźnie to zaznaczyć.
Z tego można wywnioskować, iż w kontekście art. 164 różnicy pomiędzy zasadniczą karą pozbawienia wolności a zastępczą karą pozbawienia wolności żadnej nie ma.
Dodatkowo celem tej instytucji jest ułatwienie załatwienia spraw sprzyjających adaptacji społecznej skazanego, a taka potrzeba może dotyczyć każdego skazanego.

Praktyka woła jednak, by ograniczyć 164 jedynie do przypadków „prawdziwie potrzebujących”. ;) Czy celowe jest kierowanie skazanego, który ma do wykonania 180 dni kary zastępczej, na program??
Kiedyś dostałem w grudniu na Ps człowieka, którego koniec kary przypadał na początek lutego następnego roku. W odpowiedzi na pytanie o celowość otrzymałem hasło „statystyka”.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Martinov » 17 lis 2015, 13:43

Dzięki.
W jednostce, której się udzielam, "wysypało" Ps pod koniec roku - ktoś podobno im zarzucił, że jest zbyt mało.
Co do celowości - nie mam złudzeń, administrację średnio interesuje sam program, 164 w ZK to dla nich jedna z wielu narzuconych "konieczności".
Ja osobiście w ogóle mam wątpliwości co do sensu stosowania tego artykułu w obecnej formule, dostępnych narzędziach i przy polskich realiach.
Pozdrawiam.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: debussy » 13 paź 2016, 9:58

Czy waszym zdaniem jedna i ta sama osoba w trakcie odbywania tej samej kary pozbawienia wolności może dwukrotnie korzystać z art. 164 k.k.w. ? Osoba nabyła uprawnienia do warunkowego w 2015 r. Pierwszy okres na przygotowanie od stycznia do lipca, w sierpniu nie otrzymał warunkowego. W dniu dzisiejszym miła Pani z z.k. telefonuje z powyższym pytaniem. Osobiście uważam, że nie jest to wykluczone, pytanie dotyczy jedynie celowości w konkretnym przypadku. Drugie pytanie, czy art. 165 k.k.w stanowi osobną przesłankę do wniosku skazanego o zmianę jednostki penitencjarnej?

Pozdrawiam.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Gal anonim » 16 mar 2017, 12:08

Witam mam pytanie czy ktoś z was składał zażalenie na postanowienie po odmowie udzielenia warunkowego zwolnienia.
Jeśli tak to prosił był o jakieś wskazówki techniczne. Rozmumię , ze wniosek składam do apelacji. Dotychczas nie pisałem tego typu pisma.
Gal anonim
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 8
Rejestracja: 08 lip 2010, 22:43
Lokalizacja: Okręg Katowicki
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: VIOLA » 16 mar 2017, 21:30

Właściwym sądem do rozpoznania zażalenia jest w sąd apelacyjny, jako sąd II instancji dla sądu okręgowego. Zażalenie składamy do sądu apelacyjnego - za pośrednictwem sądu okręgowego. Dopiero sąd okręgowy kieruje zażalenie wraz z aktami sprawy do sądu apelacyjnego, który będzie rozpoznawał zażalenie.
Należy przy tym podkreślić, że uprawnienie sądowego kuratora zawodowego do wniesienia zażalenia na odmowę warunkowego zwolnienia przysługuje wówczas, gdy składał wniosek o warunkowe zwolnienie (art. 162 § 3 k.k.w.).
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."

Za ten post autor VIOLA otrzymał podziękowanie od
Gal anonim(19 mar 2017, 20:00)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Gal anonim » 19 mar 2017, 20:03

Ok składałem taki wniosek skazany nie otrzymał warunkowego zwolnienia i będzie składał zażalenie. Ja ze swojej strony planuje to samo tylko termin mnie goni mam nadzieję , ze apelacja podzieli moj punkt widzenia
Gal anonim
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 8
Rejestracja: 08 lip 2010, 22:43
Lokalizacja: Okręg Katowicki
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Martinov » 22 mar 2017, 18:17

debussy pisze:Czy waszym zdaniem jedna i ta sama osoba w trakcie odbywania tej samej kary pozbawienia wolności może dwukrotnie korzystać z art. 164 k.k.w. ? Osoba nabyła uprawnienia do warunkowego w 2015 r. Pierwszy okres na przygotowanie od stycznia do lipca, w sierpniu nie otrzymał warunkowego. W dniu dzisiejszym miła Pani z z.k. telefonuje z powyższym pytaniem. Osobiście uważam, że nie jest to wykluczone, pytanie dotyczy jedynie celowości w konkretnym przypadku. Drugie pytanie, czy art. 165 k.k.w stanowi osobną przesłankę do wniosku skazanego o zmianę jednostki penitencjarnej? Pozdrawiam.

Co do dwukrotnego "korzystania" z art. 164 kkw. - nie ma przepisu, który by tego zabraniał, przynajmniej ja go nie znam. Miałem też taką sytuację, swoje czynności "uzależniłem" wtedy od kolejnej decyzji komisji penitencjarnej, na którą się jednak jednostka nie zdecydowała. Co do zasadności - można by było odnieść się do tego, jak przebiegał i jakie skazany osiągnął cele, przy poprzednim okresie przygotowania. Może w istotny sposób zmieniła się jego sytuacja? Jeśli sytuacja ta sama, a poprzednio skazany niewiele zrobił, to sprawa powinna być jasna...
Art. 165 - jak najbardziej. Tyle tylko, że decydują o tym też różne inne czynniki, które ocenia administracja ZK.

Za ten post autor Martinov otrzymał podziękowanie od
debussy(23 mar 2017, 14:07)
Ocena:4%
 
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron