Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 kkw

Postautor: MAGDA78 » 12 cze 2007, 9:47

:roll: Proszę o POMOC! Muszę napisać program wolnościowy i przez okres 3 miesięcy przygotowywać do życia po zwolnieniu osadzoną. Czy ktoś już robił coś takiego? Jak wygląda strona techniczna, tzn. kogo trzeba powiadomić o tym, że jestem kuratorem odpowiedzialnym za przygotowanie do zwolnienia (czy mam powiadomić zakład karny, skazaną, ewentualnie Sąd Właściwy ze względu na jej przyszłe miejsce zamieszkania?) Jeśli ktoś ma wzór programu wolnościowego, bardzo proszę o przesłanie (kuratorzy5@tlen.pl). Z góry dziękuję za uratowanie życia. :lol:
Awatar użytkownika
MAGDA78
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 9:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 13 cze 2007, 8:15

Nie robiłem nigdy nic takiego (brak ZK w Szczecinie), ale kiedyś otarłem się o temat.... moim zdaniem najpierw musisz założyć teczkę, potem idź porozmawiać ze skazanym jakie ma oczekiwania, następnie napisz plan wolnościowy (ustawa nie określa treści takiego planu), a już realizując plan zwróć się do:
- kuratora sądowego właściwego wg miejsca zamieszkania skazanego o wywiad środowiskowy z uwzględnieniem czy będzie mógł tam zamieszkać, otrzyma jakąś pomoc itd... (chyba że to rejnon Twojego SR, wtedy sama robisz taki wywiad),
- opieki społecznej jakiej pomocy jest w stanie udzielić skazanemu po zwolnieniu,
- urzędu pracy - czy dysponuje miejscami pracy dla skazanego w ramach jego kwalifikacji,

.... i jeszcze możesz coś wymyślić....

Nawiasem mówiąc sporo takich planów realizują kuratorzy w Białymstoku... może do nich zadzwoń :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: dorka2 » 13 cze 2007, 18:17

Droga Magdo, jestem świezo po napisaniu takiego pragramu, jeśli chcesz materiały na ten temat, zostaw mi numer faksu do siebie oraz szczegółowe dane na PW. Pozdrawiam.
dorka2
 
Posty: 12
Rejestracja: 03 sty 2007, 23:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: MAGDA78 » 14 cze 2007, 13:31

Dzięki za pomysły , nie przyszło mi do głowy z tym Urzędem Pracy - na pewno skorzystam. Z grubsza miałam podobne zamierzenia , ale najlepiej wzorować się na kimś kto już coś podobnego robił.
Dorka z góry dziękuję za pomoc , wysłałam ci namiary na mnie.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów!
Awatar użytkownika
MAGDA78
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 9:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: mala67 » 18 cze 2007, 18:08

Witam! :lol:
Przy opracowaniu programu wolnościowego w trb.art.164 kkw zacząć musisz od uzyskania decyzji Komisji Penitencjarnej zakładu bądż aresztu
w którym skazany odbywa karę pozbawienia wolności ( bądź orzeczenia Sądu Peniten.). Jest todokument uprawniający Cię do realizacji tego programu.Powinny w niej być zawarte główne problemy skazanego związane z readaptacją. Po pierwszym kontakcie ze skazanym, analizie akt penitencjarnych i przy współudziale z wychowawcą
liniowym bądź wychowawcą do spraw postpenitu określisz potrzeby skazanego oraz szanse na ich realizację.
Nie ma jednolitej praktyki co do gromadzonej dokumentacji. O ile mi wiadomo ( zajmuje się tym od 1999r.) każdy prowadzi ją po swojemu.
Ja po przeprowadzeniu rozpoznania wstępnego gromadze wszystkie notatkiz rozmów ze skazanym, kserokopie wysyłanych do różnych instytucji pism,ocenę efektów końcowych.
Gdy masz jakieś pytania służę pomocą.
Pozdrowienia dla Wszystkich uczestnikówForum! :D
mała
mala67
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 13
Rejestracja: 04 mar 2006, 19:18
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: anca » 05 wrz 2011, 9:02

Zastanawiam sie nad momentem zakończenia programu wolnościowego.W sytuacji gdy skazany otrzymuje warunkowe zwolnienie lub konczy odbywanie kary pozbawienia wolności sytuacja jest oczywista.
Ale co robicie w sytuacji gdy skazany nie otrzymał warunkowego zwolnienia a termin końca kary jest odległy..???
Kontynuujecie realizację programu????
Moim zdaniem program nalezy zakończyc po uplywie 6 miesięcy...ale widząc jaka jest praktyka w innych sądach zaczynam mieć wątpliwości...
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Aurelius » 07 wrz 2011, 19:28

Jeśli skazany nie otrzymał warunkowego zwolnienia, a do końca wykonania kary pozostał okres dłuższy niż ten określony przez komisję penitencjarną lub sąd penitencjarny, to moim zdaniem taka okoliczność wyłącza to postępowanie dot. programu wolnościowego i powinien on zostać zakończony w momencie upływu okresu określonego właśnie przez komisję penitencjarną lub sąd penitencjarny. Zauważ, że przepis tylko mówi, że może to być okres do 6 miesięcy, a więc np. komisja penitencjarna może zdecydować o takim programie dla skazanego na 4 miesiące przed przewidywanym końcem kary. Dlatego tutaj obliguje okres wskazany, czy to w decyzji komisji, czy w postanowieniu sądu penit.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: anca » 07 wrz 2011, 20:12

Aurelius pisze: Dlatego tutaj obliguje okres wskazany, czy to w decyzji komisji, czy w postanowieniu sądu penit.


ok..ok...a co jeżeli w postanowieniu nie jest wskazany okres ??? Z takim przypadkiem mam do czynienia właśnie....stąd "zagwozdka"

Dzięki za odzew...już myślałam,że wszyscy jeszcze w błogości duszy urlopują:)
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Aurelius » 07 wrz 2011, 20:29

Anca komisja lub sąd wyznacza taki okres konkretnie do 6 miesięcy przed:
- przewidywanym warunkowym zwolnieniem
lub
- wykonaniem kary pozbawienia wolności.

Wg mnie jeśli skazany nie otrzymuje warunkowego zwolnienia i nie wychodzi na wolność, to tym samym program ulega zakończeniu, albowiem taki program jest określany konkretnie do warunkowego zwolnienia albo do wykonania kary. Aby skazany ponownie mógł uczestniczyć w takim programie, to musi zapaść ponowna decyzja komisji lub sądu penitencjarnego. Nadto określanie programu z art. 164 kkw w zw. z warunkowym zwolnieniem jest - rzekłbym - specyficzne, bo o to np. na 6 miesięcy przed ewentualnym posiedzeniem o WZ, zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że skazany to WZ otrzyma. Generalnie taki program przed WZ z reguły wyznacza sąd penitencjarny np. kiedy postanowił nie udzielać warunkowego zwolnienia, albowiem doszedł do przekonania, że skazany nie jest należycie przygotowany do życia na wolności z uwagi np. na niesprzyjające warunki osobiste potrzebne do adaptacji społecznej. Komisja penitencjarna z reguły decyduje o takim programie przed końcem kary.
Polecam komentarz do art. 164 i 165 kkw, jak i materiały dot. realizacji programów z art. 164 kkw, zawarte w Zarysie metodyki pracy kuratora, pod red. Jedynaka i Stasiaka.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: anca » 29 lis 2013, 10:21

Mam pewien problem natury...technicznej, liczę na Wasza podpowiedż ,może ktos z Was zetknął sie z taką sytuacją.
Sprawa dotyczy PS....Do kuratora właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu skazanego wpływa od kuratora prowadzącego PS/ w miesjcu osadzenia/ pismo zlecajace wykonywanie czynności zw. z przygotowaniem.
Jest to faktycznie zgodne z zapisem w najnowszym Rozporządzeniem MS/ par.45.pkt 3

Pytanie tylko jak należy to zarejestrować.....na razie nie przychodzi mi nic do głowy poza tym,że jest to kolejna czynność wykonywana "ku chwale.ojczyzny"..:(
Czy macie w swoich referatach takie sprawy...???
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: lucinda » 30 lis 2013, 17:20

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że rejestrowane jest jako wywiad. Bo przecież to wywiad jest, co nie?
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Aurelius » 30 lis 2013, 22:18

A jaki zakres czynności konkretnie do wykonania został zlecony?
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: anca » 02 gru 2013, 10:03

oczekiwania skazanego / jak wynika z notaki z rozmowy ze skazanym/to pomoc w znalezieniu miejsca pracy.
Pierwsza moja reakcja to chęć odesłania pisma bez wykonania ew. tylko z dołączonym sprawozdaniem z wywiadu...
..ale zastanawia mnie brzmienie par 45 pkt 3.
Jest to jakaś bzudra gdy czynności wykonuje kurator z miejsca zamieszkania...nie mogąc sobie nigdzie ich zarejestrować.
W zasadzie brak podstaw do rejestracji jako PS...a to byloby najwłaściwsze w tej sytuacji.
Jednocześnie mam apel do kuratorów:....nie podrzucajmy sobie nawzajem takich kukułczych jaj...lepszym rozwiązaniem jest ew. przesłanie zlecenie wywiadu w oparciu o par 45 pkt 2
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: lucinda » 02 gru 2013, 20:55

Pomoc w znalezieniu miejsca pracy...
No tak, kurator musi teraz znależć pracodawcę, który złoży oświadczenie pod przysięgą i odpowiedzialnościa karną, że zatrudni skazanego po jego wyjściu z więzienia. 8-}
Błagam...czy naprawdę ktoś z Was robi takie rzeczy?
Czy kurator, który wysyła takie pismo wierzy naprawdę w sukces swojej misji ?
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Aurelius » 02 gru 2013, 23:10

W grudniu jest zaplanowanych kilka szkoleń (niektóre są już w trakcie) z Naczelnikiem Wydziału Kurateli w DWOiP, organizowanych przez krakowskie Studium Profilaktyki Społecznej w zakresie prawidłowego czytania zapisów rozporządzenia ze 176 kkw. Może ktoś z Forumowiczów, który akurat w takim szkoleniu będzie uczestniczył, zada to pytanie panu Naczelnikowi, jakie to urządzenie ewidencyjne prowadzone przez ZKSS, widziałby jako te właściwie do rejestracji czynności, o której mówi par. 45 ust. 3 rozporządzenia? Z chęcią sam dowiedziałbym się, bo także nie znajduję tutaj odpowiedniej kontrolki, do rejestracji takiego zlecenia?

Art. 166 par. 1 kkw podaje, że Zwalnianym skazanym, mającym trudności w znalezieniu zatrudnienia, zakwaterowania oraz otrzymania niezbędnej pomocy lekarskiej, właściwe organy lub instytucje udzielają niezbędnej doraźnej pomocy. Ponadto par. 62. Regulaminu wykonywania kary p.w. podaje, że Bezpośrednio przed zwolnieniem z zakładu karnego skazanemu udziela się stosownych informacji, w szczególności o adresach i kompetencjach instytucji oraz organizacjach społecznych udzielających pomocy materialnej, medycznej, w znalezieniu pracy i zakwaterowaniu, a także porad prawnych. Powstaje pytanie, jakie to będą właściwe organy i instytucje, które udzielają niezbędnej i doraźnej pomocy - tutaj konkretnie - w znalezieniu zatrudnienia (nie mylić ze znalezieniem zatrudnienia)?
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości