4 września 2012 | DODAŁ: Anna Kamińska | KATEGORIA: Aktualności |

Zorganizowana w dniu 10 maja 2012 roku konferencja Ośrodki kuratorskie – szansa na resocjalizację nieletnich w środowisku lokalnym, stała się inspiracją do sformułowania wniosków oraz opracowania rekomendacji, które będą miały znaczenie przy realizacji zadań związanych z rozwojem ośrodków kuratorskich w całej Polsce. Na podstawie wygłoszonych podczas konferencji referatów oraz dyskusji, Zespół Rekomendacyjny pod przewodnictwem prof. dra hab. Marka Konopczyńskiego – Rektora PEDAGOGIUM WSNS w Warszawie, sporządził następujące postulaty:
Zespół postuluje aby w szerokim zakresie wykorzystywać środek wychowawczy w postaci skierowania do ośrodka kuratorskiego, ze względu na to, że stosowany jest najczęściej, gdy nieletni pochodzi z rodziny niewydolnej wychowawczo. W ośrodku kuratorskim, kurator wykonujący swoje obowiązki, sprawuje opiekę nad nieletnim w ciągu tygodnia. Nieletni otrzymuje dożywianie, pomoc w nauce, może właściwie spędzić wolny czas, dlatego środek ten jest tak ważny w katalogu środków wychowawczych.
Należy wzmacniać współpracę ośrodków kuratorskich z organizacjami pozarządowymi.
Zespół Rekomendacyjny postuluje również aby wprowadzać do programów szkoleń sędziów zagadnienia dotyczące funkcjonowania i metodyki pracy kuratorów sądowych oraz organizować wspólne szkolenia.
Uczestnicy konferencji proponują aby rozszerzać stosowanie mediacji w postępowaniu w sprawach nieletnich, ponadto przeprowadzić pilotażowy program mediacji po wydaniu orzeczenia.
Zwracają również uwagę na istnienie potrzeby prowadzenia wielokierunkowych programów badawczych poszukujących nowych metod resocjalizacji i pracy z nieletnim w ośrodku kuratorskim.
Zespół Rekomendacyjny postuluje stosowanie w pracy wychowawczo – resocjalizacyjnej metod twórczej resocjalizacji.
Zaleca dążenie do zmniejszenia czynności administracyjnych wykonywanych przez kierowników i wychowawców ośrodków na rzecz wprowadzenia pomiaru efektywności oddziaływań wychowawczo – resocjalizujących realizowanych przez kuratorów sądowych. Rzeczywisty pomiar winien dotyczyć nie tyle sfery sprawozdawczo – administracyjnej, ale przede wszystkim realnych dokonań socjalizacyjno – wychowawczych potwierdzonych przez realne sukcesy społeczne i indywidualne podopiecznych. Podkreślić należy oddalenie w czasie efektywności pracy kuratorów rodzinnych z nieletnimi.
Sugeruje także konieczność dokonania zmian legislacyjnych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2001 r. w sprawie ośrodków kuratorskich (Dz.U. nr 120 poz. 1294) mających na celu dostosowanie zapisów do rzeczywistości społecznej, m. in.
– § 5 ust 2 – proponuje usunąć zapis „w szczególności z powiatowym centrum pomocy rodzinie”. Kierownicy i wychowawcy ośrodków kuratorskich współpracują przede wszystkim z jednostkami samorządu terytorialnego, OPS, GKRPA, OIK, domami kultury, ośrodkami sportu i rekreacji, świetlicami środowiskowymi. Wobec braku uczestników kierowanych na podstawie orzeczeń w sprawach opiekuńczych, nie ma przesłanek do współpracy z PCPR. Zadania PCPR w ramach ustawy o pomocy społecznej, nie przewidują współpracy z ośrodkami kuratorskimi.
– § 8 ust 1 – postuluje aby usunąć zapis „rodzinni”, § 10 ust 1 – usunąć zapis „rodzinnemu, § 12 ust 1 – usunąć zapis „rodzinnemu”. Kuratorzy sądowi odbywają aplikację kuratorską w obu pionach (rodzinnym i dla dorosłych), a więc są przygotowani do pracy w ośrodkach kuratorskich bez względu na zespół, w którym wykonują swoje obowiązki.
– § 9 ust 1 – postuluje aby usunąć zapis „jeżeli w okresie zawieszenia uczestnicy zostaną skierowani do innego ośrodka, położonego w obszarze właściwości sądu rejonowego, przy którym działa ośrodek”. Zauważa się brak możliwości kierowania do innego ośrodka kuratorskiego w obszarze właściwości sądu rejonowego w razie zawieszenia jego funkcjonowania. Wiąże się to przede wszystkim z trudnościami związanymi z dojazdem, transportem i jego kosztem, a także najczęściej braku takiej placówki we właściwości tego samego sądu rejonowego.
Proponuje również rozważenie możliwości kierowania nieletniego (także małoletniego z rodziny dysfunkcyjnej, małoletniego zagrożonego demoralizacją), czy też jego udziału w zajęciach na podstawie wniosku kuratora sądowego lub dyrektora szkoły, a później dopiero postanowienia sądu. Znane są przypadki przychodzenia do ośrodka młodzieży nie kierowanej tam przez sąd, co świadczyłoby o tym, że ośrodki stanowią pewien rodzaj instytucji wsparcia dla dzieci i młodzieży. Rozwiązanie takie korespondowałoby z profilaktyczną funkcją ośrodka. Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce przyłącza się zwłaszcza do propozycji uregulowania możliwości objęcia opieką wychowawczą w ramach ośrodków małoletnich z rodzin dysfunkcyjnych, w szczególności rodzeństwa nieletniego, uczestnika zajęć.
Zauważa konieczność prowadzenia permanentnej działalności informacyjnej, mającej na celu przekonanie społeczeństwa do stosowania tego środka wychowawczego oraz uzyskania wsparcia społeczności lokalnych przy jego wykonywaniu.
Na IX posiedzeniu III kadencji KRK zaproponowano kontynuowanie i rozwijanie w apelacjach idei konferencji dotyczących ośrodków kuratorskich.
Uczestnicy konferencji pragną wyrazić podziękowanie Ministrowi Sprawiedliwości oraz podległym mu służbom za udział w niej. Ponadto dziękują PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie oraz Krajowej Radzie Kuratorów a także przedstawicielom świata nauki za jej współorganizowanie.
Szczegółowe informacje dotyczące konferencji dostępne są TUTAJ
* * * * *