Dziecko krzywdzone- lektura obowiązkowa kuratora rodzinnego i nie tylko.
7 kwietnia 2009 | DODAŁ: kesey | KATEGORIA: Literatura |
Co jakiś czas przez media przebiegają elektryzujace wiadomości, iż o to po raz kolejny dziecko stało się przedmiotem ślepej i trudno zrozumiałej agresji ze strony osób dorosłych. Do świadomosci widzów i czytelników przenikają wizje małych, zmaltretowanych ciałek, po częstkroć potwornie okaleczonych i pobitych. Padają ostre słowa potępienia, trwają poszukiwania winnych tej tragedii. Po czym temat blaknie jak fotografia wystawiona na działanie słońca, aby za czas jakiś odżyć w ponurym cieniu kolejnej tragedii.
Zjawisko krzywdzenia dzieci nie jest li tylko nośnym tematem medialnym, ale istotnym problemem, posiadającym uwarunkowania historyczne i antropologiczne. Stworzenie sprawnego systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem wymaga wprowadzenia rozwiązań systemowych i sprawnego ich wdrożenia na wszytkich szczeblach, poczynającod etapu lokalnych środowisk i społeczności, a na globalnych strategiach kończąc.
Z powyżej wskazanych względów pragniemy zaprezentować pozycję autorstwa Pani dr Ewy Jarosz, zatytułowaną „Ochrona dzieci przed krzywdzeniem. Perspektywa globalna i lokalna”, która w sposób szczegółowy, wieloaspektowy i kompleksowy ukazuje ten właśnie problem.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, a dzięki uprzejmości i zgodzie jej autorki, zamieszczamy przekazany nam do publikacji spis treści.
Pliki do pobrania
Proponujemy również zapoznanie się z inną publikacją Pani dr Ewy Jarosz, poruszającą tę samą tematykę. „Międzynarodowe standardy przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci” stanowią swoisty wstęp i preludium dla opisywanej powyżej publikacji.
Link do witryny Wydawnictwa Akademickiego „Żak”
(Proszę skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki, wpisując nazwisko autorki)
* * * * *