Konferencja „Polski system probacji, stan i kierunki rozwoju w kontekście standardów europejskich”
16 listopada 2008 | DODAŁ: kesey | KATEGORIA: Aktualności |
W dniach 27- 28 października 2008 roku odbyła się w Popowie Konferenacja „Polski system probacji, stan i kierunki rozwoju w kontekście standardów europejskich”.
Organizatorem konferencji był Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Komisja Praw Człowieka i Praworządności we współpracy z Ministrem Sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, oraz Centralnym Zarządem Służby Więziennej. Konferencji przewodniczyli:
Pan Zbigniew Romaszewski– Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Stanisław Piotrowicz– Przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności
Pan Marian Cichosz– Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości
Pan Janusz Kochanowski– Rzecznik Praw Obywatelskich
a do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele świata polityki, nauki, oraz organizacji rządowych i pozarządowych, w szerokim zakresie powiązani z zagadnieniami, będącymi przedmiotem konferencji. Konferencja podzielona została na kilka sesji, którym nadana została forma paneli dyskusyjnych.
27 października 2008 roku
(uczestnicy poszczególnych paneli wymienieni zostali zgodnie z kolejnością uwzględnioną w oficjalnym programie konferencji)
Sesja I. Polska polityka karna w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań probacyjnych.
Przewodniczył: Pan Senator Stanisław Piotrowicz. Do uczestnictwa w panelu zaproszenie zostali:
- Pan prof. Andrzej Siemaszko– Instytut Wymiaru Sprawiedliwości
Pan Minister Marian Cichosz– Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości
Pan Maciej Strączyński– Sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie.
Sesja II. Czy obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne dobrze służą rozwojowi probacji? Skuteczność różnych form probacji w procesie resocjalizacji.
Przewodniczyli: Pan Senator Zbigniew Romaszewski i Pan Senator Stanisław Piotrowicz a do udziału w panelu zostali zaproszeni:
- Pan dr Paweł Moczydłowski,
Pan prof. Teodor Szymanowski– Instytut Profilaktyki i Resocjalizacji, Zakład Prawa Karnego na Uniwersytecie Warszawskim,
Pan prof. Marek Konopczyński– Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej „Pedagogium” w Warszawie,
Pan dr Tadeusz Jedynak- Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Słupsku,
Pan dr Przemysław Kazimirski– Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Sesja III. Charakterystyka systemów probacyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej.
Przewodniczyli: Pan Senator Stanisław Piotrowicz oraz Pan Minister Marian Cichosz. Sesja w całości wypełniona została wystąpieniem Pana Leo Tiggesa– Sekretarza Generalnego Conférence Permanente Européenne de la Probation, w którym skoncentrował się on na przedstawieniu następujących zagadnień:
28 października 2008 roku
Sesja IV. Ocena stanu realizacji przez Polskę Zaleceń nr R (92) 16 Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie europejskich reguł dotyczących sankcji i środków alternatywnych z dnia 19 października 1992 roku.
Przewodniczyli: Pan Senator Zbigniew Romaszewski i Pan Senator Stanisław Piotrowicz a do udziału w panelu zostali zaproszeni:
- Pani prof. Barbara Stańdo-Kawecka– Zakład Prawa i Polityki Penitencjarnej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Pan dr Janusz Zagórski– Dyrektor Zespołu Prawa Karnego i Wykonawczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
Pan Michał Lewoc– Departament Wykonywania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Sesja V. Kuratorska służba sądowa– stan i kierunki rozwoju.
Przewodniczyli: Pan Senator Zbigniew Romaszewski i Pan Senator Stanisław Piotrowicz a do udziału w panelu zostali zaproszeni:
- Pan Andrzej Martuszewicz– Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów
Pan Krzysztof Mycka– Naczelnik Wydziału Kurateli Departament Wykonywania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości
Pani Poseł Beata Kempa– Zastępca Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka
Pan dr Janusz Zagórski– Dyrektor Zespołu Prawa Karnego i Wykonawczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
Pani Barbara Bojko-Kulpa– Prezes Stowarzyszenia POSTIS.
Podsumowaniem całokształtu konferencji stała się sesja VI, realizowana pod przewodnictwem Pana Senatora Zbigniewa Romaszewskiego i Pana senatora Stanisława Piotrowicza, podczas której przyjęte zostały tezy i zalecenia pokonferencyjne, opracowane w formie poniżej uwzględnionych rekomendacji:
I. Istnieje konieczność prowadzenia permanentnej działalności informacyjnej, mającej na celu przekonanie społeczeństwa do stosowania środków probacyjnych oraz uzyskania wsparcia społeczności lokalnych przy ich wykonywaniu. II. Istnieje konieczność szerszego stosowania kary grzywny i kary ograniczenia wolności przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu orzekania kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ponieważ sprzyja ona przeludnieniu zakładów karnych.
W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na interesy pokrzywdzonego, w tym na konieczność naprawienia przez sprawcę szkody i zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdy.
Należy zrezygnować z prowadzenia przez kuratorów dozorów wobec osób pozbawionych wolności w innej sprawie.III. Oczekuje się, że wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w znacznym stopniu wpłynie na zmniejszenie przeludnienia zakładów karnych i aresztów śledczych. Dlatego uczestnicy konferencji zwracają się do właściwych organów i instytucji o zapewnienie warunków do odbywania tej formy kary. IV. Istnieje konieczność utrzymywania ścisłej współpracy pomiędzy służbami probacyjnymi, a Służbą Więzienną w celu właściwej readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności. V. Istnieje konieczność dokonania zmian legislacyjnych mających na celu:
1. Jasne określenie obowiązków, nakazów i zakazów, które mogą być nałożone na skazanego oraz dokładne wskazanie procedur dotyczących wykonywania środków probacyjnych.
2. Wyposażenie służb probacyjnych w odpowiednie, skuteczne środki oddziaływania na skazanych.VI. Uczestnicy konferencji widzą potrzebę wzmocnienia roli kuratora w postępowaniu przed wydaniem wyroku poprzez przedkładanie sądowi na jego żądanie raportu o skazanym zawierającego wszelkie istotne informacje o nim, określanie ryzyka powrotu do przestępstwa, a także przedstawianie propozycji w zakresie stosowania kar i środków probacyjnych. VII. Istnieje konieczność wzmocnienia służb probacyjnych poprzez racjonalizację organizacji, narzędzi i metod pracy poprzez zagwarantowanie odpowiednich warunków (wyposażenie w narzędzia diagnostyczne, sekretariaty, sprzęt elektroniczny, etc.), aby ich czas pracy był poświęcony wyłącznie na pracę merytoryczną, czyli zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonaniem orzeczeń sądu oraz wypływające z przepisów szczególnych. VIII. Uczestnicy konferencji widzą potrzebę przestrzegania zaleceń wynikających z Europejskich reguł dotyczących sankcji i środków alternatywnych. IX. Proponuje się rozszerzyć stosowanie mediacji w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu w sprawach nieletnich. Warte też uwagi jest przeprowadzenie pilotażowego programu mediacji po wyroku skazującym. X. Widzi się potrzebę prowadzenia wielokierunkowych programów badawczych poszukujących nowych metod resocjalizacji i readaptacji.
W konferecji udział wzięli kuratorzy wskazani na prośbę Pana Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego przez Krajową Radę Kuratorów. Gościem specjalnym był Pan Leo Tigges- Sekretarz Generalny Conférence Permanente Européenne de la Probation. Poza nim, środowisko kuratorskie reprezentowane było przez członków Krajowej Rady Kuratorów II kadencji, jej ekspertów, kuratorów okręgowych oraz członków Krajowego i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych, w składzie (w kolejności alfabetycznej):
- Pani Janina Arczykowska- Gościak– Sekretarz Krajowej Rady Kuratorów II kadencji
Pani Ewa Brzozowska– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Krakowie
Pan Piotr Burczyk– Biuro Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Poznaniu
Pani Małgorzata Grygoruk– Zastępca Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Warszawie
Pani Alicja Jaskulska– przedstawiciel Krajowej Rady Kuratorów w sesjach Conférence Permanente Européenne de la Probation
Pan Tadeusz Jedynak– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Słupsku
Pan Karol Knop– delegat okręgu poznańskiego do Krajowej Rady Kuratorów II kadencji
Pani Anna Korpanty– Zastępca Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego Warszawa- Praga w Warszawie
Pan Grzegorz Kozera– delegat okręgu częstochowskiego do Krajowej Rady Kuratorów II kadencji
Pani Katarzyna Kulma– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego Warszawa- Praga w Warszawie
Pan Wojciech Kuźmicki– Przewodniczący Komisji ds. Monitoringu Warunków Pracy Krajowej Rady Kuratorów II kadencji
Pani Wiesława Liszke– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Łodzi
Pan Andrzej Martuszewicz– Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów II kadencji
Pani Barbara Niemczyk– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Warszawie
Pan Henryk Pawlaczyk– Przewodniczący Komisji Legislacyjno- Prawnej Krajowej Rady Kuratorów II kadencji, Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Bydgoszczy
Pan Andrzej Rzepniewski– Zastępca Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów II kadencji, Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Białymstoku
Pan Krzysztof Stasiak– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Gdańsku
Pan Adam Syldatk– delegat okręgu koszalińskiego do Krajowej Rady Kuratorów II kadencji
Pani Irena Szostak– Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Poznaniu
Pan Antoni Szymański– Zastępca Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Gdańsku.
* * * * *